Ak sa chystáte stavať či pristavovať schody, mali by ste si najprv osvojiť základný slovník a naučiť sa rozpoznávať rôzne typy schodov. Výhodou je aj poznať ich vlastnosti podľa rozmanitej konštrukcie. Až tak sa totiž dokážete správne rozhodnúť.

 

Nástupnice, podstupnice & Co.

 

Na Slovensku je pre označenie schodu zaužívaný výraz schodiskový stupeň. Pretože 1 stupeň je aj jednotkou uhla, nie je tento výraz celkom v poriadku. Mnohí odborníci začínajú schodiskovému stupňu hovoriť jednoducho – schod.

 

Nášľapná plocha alebo odborne nástupnica, je horná plocha schodiskového stupňa – teda schodu, na ktorú našľapujeme. Schod môže mať aj pevnú prednú plochu, ktorá nesie označenie „podstupnica“.

Plocha, ktorá sa nachádza medzi schodiskovými ramenami a prepája ich, sa nazýva odpočívadlo alebo tiež „podesta“. Ako je zjavné z názvu, slúži na odpočinok pri chôdzi.

 

Schodiskové rameno je šikmina, ktorá spája dve výškové úrovne.

 

Schodisko je šikmá konštrukcia schodiskového ramena, ktorá slúži na podopieranie alebo upevnenie jednotlivých schodiskových stupňov. Nosná konštrukcia uprostred točitých schodov sa nazýva „vreteno“.

 

Celý priestor, ktorý schodisko vymedzuje sa nazýva schodiskový priestor. A priestor medzi schodiskovými ramenami a odpočívadlami, kde sa vo veľkých budovách najčastejšie nachádza výťah, sa volá „zrkadlový priestor“. Ak je v zrkadlovom priestore vymurovaný múr, nazýva sa „vretenový múr“.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

18 prekvapivých nápadov ako netradične využiť priestor pod schodiskom

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Schody a zábradlia

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.selbst.de