modulové schody Pri výstavbe ale i rekonštrukcii domov často vzniká problém, že stavebník nechce mať v interiéri ťažké, betónové schodisko alebo naň v menších priestoroch nezostáva miesto. Jednoduchým kompromisným riešením pre dokonalé odľahčenie priestoru ale v konečnom dôsledku i stavebníkovho vrecka, sú modulové schody. Tieto moderné stavebné konštrukcie sú často nielen príjemným ale i vysoko elegantným riešením.

 

Základným prvkom tohto typu schodov sú kovové alebo drevené moduly jedného stupňa, záleží od vás pre aký materiál sa rozhodnete. Na moduly sa pripevňujú schodnice, ale až potom, ako sa kovové alebo drevené sendvičové moduly zoskrutkujú do potrebného tvaru. Výsledkom tejto činnosti je samonosná oceľová alebo drevená kostra nazývaná tiež chrbtica, ktorú je možné nastaviť tak, aby dokonale zapasovala do akéhokoľvek priestoru.

 

Výška schodu závisí od súčtu výšky modulu a krúžku, ktorý sa zhotovuje na mieru, podľa rozmerov konštrukčnej výšky a počtu stupňov konkrétneho schodiska. Ďalším z hlavných rozmerov je daná vzdialenosťou osí valcových častí modulov.

 

modulové schody

 

Oceľová alebo drevená konštrukcia umožňuje množstvo tvarových riešení schodov, ktoré schodom navyše skutočne dodajú punc originality. Chrbtica schodov sa potom pripevní kovovými kotvami do nosných prvkov stavby, teda podláh, predkladov a stien. Horný koniec konštrukcie by mal byť čím najpevnejší, preto je najideálnejšie jeho upevnenie do oceľovej dosky, vbudovanej do nosníkov stavby. Do nej sa musia narezať závity, cez ktoré sa modul upevní. Toto je však možné len pri novostavbách, kde sa s modulovým schodiskom počíta už od projektu. Pri rekonštrukciách na dostatočné upevnenie chrbtice schodov poslúžia dostatočne i drevené trámy alebo kvalitný betón.

 

modulové schody Montáž modulových schodov je jednoduchá

 

Väčšinou bývajú modulové schody ukotvené len v dvoch bodoch, preto sa aj na ukotvenie spodného dielu konštrukcie kladú prísne požiadavky. Ideálne je, keď sa spodný modul ukotví do podlahy chemicky.

Betón pod kotvou by mal byť čo najkvalitnejší a v žiadnom prípade by pod kotvou nemalo byť položené podlahové kúrenie. V niektorých prípadoch sa konštrukcia schodov vystužuje aj jedným alebo viacerými podpernými stĺpikmi, ukotvenými v podlahe.

 

Keď je chrbtica vyskladaná z modulov správne ukotvená, začnú sa cez kotviace otvory upevňovať jednotlivé schodišťové stupne – schodnice.

Tie bývajú väčšinou drevené s rôznymi povrchovými úpravami ale stavebník sa môže rozhodnúť aj pre kovové napr. pozinkované, kamenné, keramické, ale i schodnice zo skla.

 

Po upevnení chrbtice a montáži schodníc, zostáva už len upevniť zábradlie a schody sú hotové.

 

modulové schody

 

Výhodou takýchto schodov teda je, že ich možno bez problémov montovať nielen do rozostavaných interiérov, ale aj do obývaných priestorov bez toho, aby v nich bolo potrebné robiť ťažké zásahy. Výpočet schodov a rozpočet vám vypracujú na požiadanie odborníci, ktorý vám schodisko vyrobia a prispôsobia na mieru podľa vašich predstáv.

 

Schodisko vám bude dodané ako skladačka, pekne zabalené do niekoľkých častí. Potom už zostane len a len na vašom rozhodnutí, či sa do jeho montáže pustíte sami podľa dodanej dokumentácie, alebo si na pomoc privoláte skúsených odborníkov.

 

 

Čítajte viac:

 

Schody do domu

 

Vytvorte si úložný priestor pod schodami

 

Ďalšie články na tému Schody a zábradlia

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.hitech-style.ru, www.vnovgorod.all.biz, www.drevopttorg.kiev.ua, www.vseolestnicah.ru