Oprava menšieho prerazenia sadrokartónovej doskyVeľmi malé diery môžeme zakryť páskou na trhliny alebo kobercovou páskou a acetátovým tmelom, ale diery väčšie ako 50 mm už vyžadujú rozsiahlejšie opravu.  

 

Menšie trhliny diery sa dajú riešiť takto: kúpte si hotovú záplatu na sadrokartón. Kúpite ich vo veľkých obchodných domoch s náradím a domácim vybavením. Sú samolepiace a pre lepšiu pevnosť využívajú kovovú výstuhu. Ak dieru spôsobila kľučka od dverí, alebo iný objekt narážajúci do steny, záplatou ju síce zakryjete, nevydrží však ďalšie nárazy.

 

Lepším riešením je tak zaplátanie diery novým kusom sadrokartónu. Ten sa používa tiež pri oprave dier nad 5 centimetrov. Kúsok sadrokartónu odrežeme tak, aby bol trochu užší ako šírka otvoru a dvakrát dlhší ako jeho výška. Do odrezku urobíme dieru, pretiahneme ňou povrázok, ktorý na jednom konci priviažeme ku klincu.

Na druhú stranu odrezku nanesieme trochu tmelu, vložíme ho do otvoru a v ruke stále držíme povrázok. Odrezok pritiahneme k stene a špagát držíme natiahnutý, aby sa tmel prilepil. Keď stuhne, dieru zasadrujeme a povrázok odstrihneme. Nakoniec na stenu nanesieme tenkú vrstvu sadry, ktorú pomocou štetca navlhčíme a potom uhladíme murárskym hladidlom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Rekonštrukcia podlahy pomocou ľahkého betónu

 

Oprava plechovej strechy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Rekonštrukcie a údržba

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: myanmararchives.com

Autor: Ivan Nôta