Kto si želá zrenovovať svoj domov, ten ho chce spraviť krajším, praktickejším, príjemnejším a pohodlnejším na bývanie. Všetko by malo harmonicky zapadať do celkovej atmosféry bývania. Nové riešenie by pritom malo vydržať mnoho rokov.

 

Renovácie schodiska

 

Malo by byť jednoduché na starostlivosť a údržbu a malo by mať dlhú životnosť. Keďže schody sú neoddeliteľnou súčasťou nášho bývania, mali by sme im pri renovácii venovať dostatočnú pozornosť. V prvom rade je dôležité statické posúdenie, ak je renovácia schodov vôbec uskutočniteľná. Ak je schodište konštrukčne vyhovujúce, môže byť renovácia lacnejším a rýchlejším riešením než stavba schodiska nového.

 

Oprava schodov  

Veľakrát nemusí byť renovácia či oprava schodov vôbec náročná. Často sa jedná len o "kozmetické úpravy". Schodisko v interiéri má veľmi zásadný význam. Nemožno ho posudzovať len z praktických dôvodov, ale veľmi podstatnú úlohu hrá ako súčasť interiéru. Nie je to len prostriedok na prepojenie dvoch poschodí, ale vďaka svojmu spracovaniu a vhodne zvolenými materiálmi sa môže interiérové schodisko stať naozaj dominantou celého príbytku. Základnými požiadavkami na schody sú: elegantný vzhľad, vysoká odolnosť, nekĺzavá úprava, príjemný materiál, bezpečne oblé hrany.

 

 

Oprava starých schodovNajčastejšie sa opravujú staré drevené schody, no v poslednej dobe sa prerábajú aj klasické betónové schody, ktoré boli v časoch socializmu oblepené nevzhľadným linoleom s gumenými ochrannými lištami a podobne. Staré drevené schody postupom rokov začali vydávať rôzne nepríjemné zvuky a ich estetický vzhľad už nezodpovedá moderným predstavám o bývaní. Jednou z variánt renovácie takýchto schodov je prebrúsenie a znovu nalakovanie drevených nášľapov, ale táto varianta veľmi časovo náročná a schodisko v čase práce nemôžete využívať. Jednoduchšou variantou sú schodové profily, ktoré vďaka jednoduchej aplikácii bez stavebných úprav a zdĺhavého lakovania položíme na staré schodisko.

 

Staré betónové schody sa pri renovácií zbavia starých obkladov, linolea a podobne tak, aby ostal čistý murovaný schodiskový základ. Otázkou je, akým materiálom takéto schody obložiť. Drevo je prírodný materiál a je nutné počítať s tým, že pracuje a môže dôjsť k zmene tvaru. Preto je veľmi potrebné dbať na presne vymedzené podmienky uchytávania dreveného obkladu.

 

Jednoduchšou variantou je použitie postformovaných schodových profilov najčastejšie na báze laminátu. Tieto majú nosnú stredne zhustenú drevovláknitú dosku, ktorá je plnohodnotnou a multifunkčnou alternatívou masívneho dreva. Vzhľadom k svojej vlhkuodolnosti a tvarovej stálosti je najvhodnejším materiálom nielen pre pre novostavby, ale aj pre obnovovanie starých betónových schodísk Samotná montáž schodiska je záležitosťou niekoľkých dní a počas celej montáže môžete bez problému schodisko využívať.

 

Dôležitým prvkom schodiska je aj zábradlie. Nemalo by plniť len estetickú funkciu, ale hlavne bezpečnostnú. Zábradlie by malo byť pevne ukotvené v stene, alebo priamo v schodisku. Nemalo by mať ostré hrany a malo by byť z nekĺzavého materiálu, príjemného na dotyk.

 

Ak staré zábradlie nespĺňa tieto podmienky, mali by sme ho vymeniť. Samozrejmosťou je, aby esteticky aj farebne ladilo s novým schodiskom. Zábradlie s držadlom by malo patriť na voľné strany schodiskových ramien. Ak je schodiskový priestor voľný, zábradlie poskytne ochrannú bariéru proti pádu do schodiskového priestoru a zároveň poskytne primeranú oporu. Normy predpisujú výšku, pevnosť, rozmery výplní i umiestnenie zábradlia a súčasne určujú, ako je to s držadlom a so stenou, ktorá je súčasťou schodiska.

 

Medzi stenou a držadlom musí byť minimálne 5 cm – to je priestor, ktorý umožní pohodlne sa oprieť a získať dostatočný priestor na vedenie ruky. Investícia do renovácie starých schodov sa vyplatí. Pri výbere materiálu sa nepozerajte sa len na cenu, ale uvažujte o tom, ako vám má schodisko slúžiť. Už v čase prípravy projektu si uvedomte, že vynovené schodisko bude vašou každodennou súčasťou rodinného života.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Renovácie starých dverí

 

Niekoľko rád k renovácii drevených parkiet

 

Ďalšie články na tému Renovácie a opravy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: iklanovez.narod.ru, schramek-bau.de