Plocha, na ktorú sa budú kusy štiepaného prírodného kameňa pokladať, sa musí vysypať štrkom. Štrk sa následne udupe. Kamenné dosky je nutné pred pokládkou ešte raz umyť, inak by zvyšky nečistôt mohli brániť prilepeniu malty. Ďalším krokom je pokládka dosiek na udupané štrkové lôžko.

 

Patio: pokládka kamennej dlažby

 

Pripravte si maltu a naneste asi 5 cm hrubú vrstvu a kusy kamennej dlažby zaklopte gumovým kladivkom do malty. Aby nevznikali dutiny, mali by dosky ležať celou plochou na malte. Takto postupujte po celej ploche. Tento spôsob pokládky patrí do cenovo výhodnejšej kategórie. Je samozrejme možné urobiť aj pokládku na novo vyliaty betónový podklad alebo na už skôr hotovú betónovú dosku. Ďalším krokom je špárovanie.

 

Ako najvýhodnejšia sa ukázala zmes kremenného piesku a cementu v pomere 1: 3. Výhodné je navyše pridať ešte škárovaciu prísadu. Sú dve možnosti aplikácie škárovacieho materiálu . Buďto sa ešte vlhký neupravený zatiera stierkou alebo sa vlieva v tekutom stave. V žiadnom prípade však nerobte spárovanie celoplošne, pretože v takom prípade dochádza k vzniku problémov so záverečným čistením. Na škárovanie môžete použiť aj rýchlo tuhnúcu škárovaciu hmotu. Akonáhle sú škáry dostatočne pevné, ich povrch vyčistite čistou vodou.

 

Patio: pokládka kamennej dlažby

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Záhrada vo svahu I. časť – oporné múriky

 

Ako si postaviť patio

 

Ďalšie články na tému Prístrešky, altánky, terasy

 

 

© WEBY GROUP©

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: img.haozhaopian.net, postroy-sam.com

Autor: Ivan Nôta