Teplotné pomery v zimnej záhrade sú okrem od vlastností konštrukčného systému závislé aj od kvality jej zasklenia.

 

zasklenie zimné záhrady

 

Tak ako sa počas roku mení dráha Slnka, mení sa aj uhol dopadu jeho lúčov. V lete stojí Slnko na oblohe kolmejšie a tak lúče dopadajú počas dňa do zimnej záhrady cez jej strechu, zatiaľ čo v zime je zase dopad slnečných lúčov sústredený viac cez jej kolmé steny. V lete má slnečné žiarenie väčšiu intenzitu a jeho tepelné zisky sú v podstate zbytočné, ale v zime, naopak, sú veľkým prínosom v energetickej bilancii domu. Nakoľko plochy obvodových stien a strechy sú presklené, stáva sa sklo najdôležitejším prvkom zimnej záhrady. 

 

Jeho vlastnosti určujú v prvom rade svetelná priepustnosť označovaná písmenom E, ďalej súčiniteľ prechodu tepla – U, ktorý charakterizuje tepelno-izolačné vlastnosti skla a v neposlednom rade aj priestupnosť UV žiarenia, ktorá je označovaná písmenom G. Čím má sklo vyššie tepelnú priestupnosť, tým väčšou mierou sa na vyhrievaní priestoru podieľa práve slnko, čo je využiteľné práve počas zimných mesiacov.

 

Ak je tepelná priestupnosť skla nižšia, automaticky je nižšia aj priestupnosť UV žiarenia. V tejto závislosti má sklo síce lepšie izolačné vlastnosti, ale interiér zimnej záhrady sa potom prehrieva omnoho menej. Na trhu ešte neexistuje sklo, ktoré by bolo na realizáciu zimných záhrad ideálne, pretože nedokáže spĺňať letné a zimné požiadavky naraz. K návrhu zasklenia zimnej záhrady je teda potrebné pristupovať v každom prípade individuálne.

 

zasklenie zimné záhrady

 

Sklenené steny

 

Najpodstatnejšou pri výbere presklenia je otázka, či bude interiér zimnej záhrady obývaný v zime vykurovaný. Ak nie, na jej zasklenie sa dá použiť aj obyčajne izolačné dvojsklo. V prípade, že bude zimná záhrada využívaná na pobyt členov rodiny alebo prezimovanie teplomilných rastlín, je na jej realizáciu potrebné použiť izolačné trojsklo. Moderné sklá majú medzeru medzi dvojsklami vyplnenú ušľachtilým plynom ako sú napr. argón alebo kryptón, ktoré sú ťažšie ako vzduch a ich vplyvom sa naruší cirkulácia vzduchu v spomínanom medzipriestore. Tým sa spomalí výmena tepla medzi vnútornou a vonkajšou tabuľou.

 

Na zasklenie obývaných zimných záhrad sa používajú aj dvojité a trojité polykarbonátové a akrylátové dosky, nazývané tiež plexisklo. Výhodou plexiskla je jeho schopnosť brzdiť nárast teploty v interiéri. Redukovať ju dokáže až na hranicu 40 %, na druhej strane, jeho nevýhodou je zhoršená priehľadnosť stien. Použitie plexiskla tak nájde uplatnenie hlavne na miestach, kde je potrebné zabrániť výhľadu do záhrady, napr. na strane susedného domu.

 

Na stavbu zimných záhrad sa využívajú špeciálne sklá, ktoré majú na vonkajšej alebo vnútornej strane nanesenú veľmi tenkú kovovú vrstvu. Úlohou tejto vrstvy je odrážať prebytočné žiarenie, prepúšťať slnečnú energiu do interiéru a zabrániť jej spätným únikom.

 

Izolačné sklá použité na realizáciu striech zimných záhrad musia byť bezpečnostné a dimenzované tak, aby v prípade ich náhodného rozbitia nehrozilo poranenie osôb.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Plánujete stavať zimnú záhradu?

 

O zimnej záhrade

 

Ďalšie zaujímavé články na tému zimné záhrady

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.z500proekty.ru