podlahové konvektoryTrendy hovoria jednoznačne. Vykurovacie telesá musia byť nielen výkonné, ale ... buď budú v interiéri spĺňať aj funkciu dizajnérskeho prvku, alebo nech ich nie je v interiéri vôbec vidieť. A tak chronicky známe radiátory nahrádzajú moderné, výkonné, úsporné a navyše nenápadné podlahové konvektory.

 

Čo vlastne sú podlahové konvektory?

 

Technický názov „fan-coily“ popisuje konvektor ako ohrievač vzduchu. Táto prvá informácia je však pomerne zavádzajúca, pretože konvektory môžu v teplom ročnom období výborne poslúžiť aj na ochladzovanie miestností. Základným dielom konvektoru je medená trubka, na ktorú sú nalisované hliníkové lamely a spolu s ňou tvoria výmenník tepla, do ktorého je privádzaná voda. Tento systém uložený v plechovej montážnej krabici, sa potom zabetónuje do podlahy a prikryje sa hornou, nášlapnou mriežkou, ktorá pri správnej voľbe jej povrchovej úpravy, dokáže dokonale esteticky splynúť s interiérom.

 

V súčasnosti sa vyrábajú dva základné druhy podlahových konvektorov, a to buď ako vykurovacie telesá bez ventilátorov – teda s prirodzenou konvenciou alebo s ventilátorom, čiže vynútenou konvenciou. Konvektory s ventilátormi dosahujú vyšší a regulovateľný výkon. Pohodlnú reguláciu tohto kúrenia umožňuje programový termostat. Vďaka minimálnemu objemu vody v systéme, dokáže systém na reguláciu reagovať veľmi pružne.
 
Podlahové konvektrory  
Tretím typom konvektorov sú takzvané konvektory kombinované. Tieto systémy majú rovnaký výkon ako zostavy s ventilátorom, s tým rozdielom, že ich ventilátor sa dá vypnúť a celý systém prejde na prirodzenú konvenciu. Tieto typy konvektorov sú vhodné najmä na využitie v spálňach a detských izbách, kde by šum ventilátora mohol obyvateľov domácnosti rušiť. Výkon kúrenia sa tým pádom o niečo zníži, čo je v noci aj tak výhodné z hľadiska požadovanej nižšej teploty pri spánku, ale i z hľadiska šetrenia elektrickou energiou.
 
 
Podlahové konvektrory
 
V zimnom období sa smer prúdenia ohriateho vzduchu dá upraviť smerom nahor. V lete, pri ochladzovaní, sa chladný prúd vzduchu dá nasmerovať tak, aby bol vyfukovaný tesne ponad podlahu a to až do vzdialenosti 4 m.
 
Vďaka tomu, že konvektory dokážu pracovať s nízkym napätím (12 V), smú byť montované aj do vlhkého prostredia, bez toho, aby ohrozovali bezpečnosť členov domácnosti. Nízkonapäťové motory ventilátorov potrebujú na svoj chod len málo elektrickej energie. Konvektor o dĺžke jedného metra, jej spotrebuje denne v priemere len okolo 3 W.
 
Podlahové konvektrory
 
 
Podlahové konvektory sa výborne hodia nielen do domácností, ale vhodné sú i na montáž do kancelárskych priestorov, reštaurácií, verejných budov a podobne. Okrem už spomínaných predností, hovorí za ich využívanie aj ich životnosť, ktorá pri korektnom dodržiavaní podmienok prevádzkovania, dosahuje až 50 rokov.
 
 
Mohlo by vás tiež zaujímať:
 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: www.technoheat.ru, www.avtonomnoeteplo.ru, www.microklimat.pro, www.dom32.info,