Ak je váš dom vykurovaný etážovým alebo ústredným kúrením môžete v miestnostiach okrem klasických nástenných radiátorov použiť aj podlahové konvektory. Majú niekoľko výhod, najočividnejšia je predovšetkým tá, že výhrevné telesá v miestnosti neprekážajú. Konvektory sú totiž zapustené do podlahy, vidieť je z nich iba pochôdzna mriežka. Oproti klasickým radiátorom majú vyššiu účinnosť aj nižší objem vykurovacieho média.

 

Podlahové konvektory vytláčajú klasické telesá

 

Možnosti využitia

 

Sú vhodné najmä v miestach, ktoré neumožňujú umiestnenie vyšších telies, napríklad tam, kde sú francúzske okná či presklené steny siahajúce až k podlahe. Nezaberajú miesto na pevnej stene a nenarušujú tak vzhľad interiéru.

 

V miestnostiach s veľkými presklenými plochami tiež prispievajú k lepšej tepelnej pohode. Sklenené plochy majú totiž väčšie tepelné straty ako murované obvodové steny, čo môže pri nízkych vonkajších teplotách zapríčiniť vznik studených prúdov vzduchu. Podlahové konvektory vytvárajú tepelnú clonu, ktorá oddeľuje vzduch v miestnosti od studených presklených plôch. Tým zabraňujú pocitu sálania chladu zo skla. Okrem obytných miestností sa podlahové konvektory hodia do miestností so zvýšenou vlhkosťou, ako sú napríklad interiérové ​​bazény alebo zimné záhrady. Nízka stavebná výška umožňuje umiestnenie konvektorov do každej konštrukcie podlahy.

 

Podlahové konvektory s ventilátorom

 

V miestach s vyššími tepelnými stratami, kde je potrebné zvýšiť účinnosť kúrenia, je najlepšie voliť podlahové konvektory s ventilátorom a optimalizovanou konvekciou. Vďaka ventilátoru sa rýchlejšie docieli tepelnej pohody v celej miestnosti.

 

Podlahové konvektory vytláčajú klasické telesá

 

Čo je podlahový konvektor

 

Hlavnými súčasťami podlahového konvektora sú: vaňa konvektora, tepelný výmenník, rámček a pochôdzna mriežka. Výrobcovia ponúkajú konvektory v rôznych veľkostiach: šírky sa môžu pohybovať zhruba od 10 do 40 cm, dĺžky od 50 do 300 cm, hĺbky od 5 do 45 cm. Podľa toho možno dosiahnuť výkonu od 100 do 4 000 W. Sú možné aj atypické riešenia - rohové, oblúkové alebo napríklad do "Z".

Mriežka býva z hliníka (vo farbe striebornej, svetlo a tmavo bronzovej), z nerezu, pozinku alebo z dreva (buk, dub, mahagón), v rolovacím či pozdĺžnom prevedení. Vybrať si teda môžete takú, ktorá sa hodí práve do vášho interiéru.

 

Podlahové konvektory
 
Mohlo by vás tiež zaujímať:
 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 

Foto: www.salon-tepla.com.ua

Autor: Ivan Nôta