Problémy s vlhkosťou v obytných priestoroch nemusia nutne súvisieť s chybnou horizontálnou izoláciou, ale napríklad aj s bežnou prevádzkou domácnosti (varenie, pranie, sprchovanie a nakoniec i dýchanie). Ak sú okná tesné a dostatočne sa nevetrá, je problém na svete. Pomalá rekuperácie nájde svoje uplatnenie nielen pri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domov, ale samozrejme aj pri modernizácii staršej zástavby.

 

Pomalá rekuperácia

 

Na čo slúži pomalá rekuperácia? Všeobecne povedané - zariadenie pre pomalú rekuperáciu je vhodné pre vykurované miestnosti, kde je potrebné vetraním udržať vlhkosť v prípustných medziach. Je vhodná nielen pre priestory, osadené bežnými oknami, ale aj oknami s vysokou tesnosťou, ktoré vylučujú prirodzenú infiltráciu vzduchu.

 

Na rozdiel od centrálnych, väčšinou značne predimenzovaných rekuperačných jednotiek s nákladnými tepelne izolovanými rozvodmi, ide najčastejšie v prípade pomalej rekuperácie o malú autonómnu jednotku, určenú pre jednotlivé miestnosti o objeme približne 80 m 3 . Odber tejto jednotky v režime rekuperácie, kedy odchádzajúci vzduch odovzdáva v rekuperačnej vložke teplo čerstvému, prichádzajúcemu vzduchu, nepresiahne 1,1 W. To predstavuje pri nepretržitej prevádzke spotrebu 0,8 kWh za 1 mesiac!

 

Zo stavebného hľadiska je inštalácia takejto rekuperačnej jednotky jednoduchá. Je potrebné vytvoriť jediný priestup vonkajšou stenou domu. V prestupe je montážnou penou fixovaná rúrka, ktorá obsahuje vlastnú rekuperačné vložku, tvorenú tenkostenným hliníkovým profilom. Na vonkajšej strane je armatúra oddeľujúca vstupujúci čerstvý vzduch od vystupujúceho. Vnútorná ventilačná jednotka obsahuje navyše uzatváracie ventilátory, spätnú klapku a elektrické obvody, ktoré umožňujú aj prevádzku v režime s vyšším vysúšacím účinkom.

 

Z uvedeného usporiadania je zrejmé, že účinnosť je tým väčšia, čím pomalší je prietok vzduchu a čím je dlhšia rekuperačné vložka, teda aj silnejší múr. Vzhľadom k tomu, že vzduch v zimnom období má celodenne nízky obsah vody (asi 2 - 5 g / m 3 ), je zariadenie v trvalej prevádzke a prietok vzduchu môže byť znížený na približne 7 m 3 / hod. Tak sa dosiahne v miestnosti o veľkosti 80 m 3 dvojnásobnej obmeny vzduchu a vysokej účinnosti odovzdávania tepla. Účinnosti cez 76% bolo dosiahnuté už pri sile múru 45 cm. Pre silnejšie múry nie je problém zvýšiť účinnosť cez 85%, alebo využívať jednotku pre väčší objem miestnosti pri väčšom prietoku.

 

Dnes je bežné, že každá kWh investovaná do rekuperačnej ventilácie prinesie úsporu až 40 kWh energie (pri teplotnom rozdiele 30°C), ktorá by bola potrebná pre ohrev rovnakého množstva vzduchu privedeného z vonku - bez rekuperácie.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Druhy a spôsoby prirodzeného vetrania

 

Riadené vetranie obytných domov a bytov

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Klimatizácia a vetranie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.oventilyacii.ru

Autor: Ivan Nôta