povrchová krytina Plechová strešná krytina má okrem iných vrstiev aj obojstrannú pozinkovanú vrstvu, ktorá poskytuje antikoróznu ochranu oceľovým materiálom. To, čo na strešné krytiny z plechu vplýva najviac, či už po stránke fyzikálnej, alebo vizuálnej je úprava ich povrchu. Na spodnej strane plechových strešných krytín je nanesená vrstva ochranného laku a na hornej (viditeľnej strane) sa nachádza polymérová vrstva s povrchovou úpravou.

 

Polyesterový lesklý lak – jedná sa o jednu z najpopulárnejších plechových strešných krytín na Slovensku. Polyester je sám o sebe lacný materiál, ktorý vo forme vrchného laku prináša strešnej krytine odolnosť voči poveternostným podmienkam (korózií) aj UV žiareniu. Nevýhodou je neúplná odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Z tohto hľadiska by sme mali byť pri inštalácií takejto strešnej krytiny veľmi opatrní.

 

Matný polyesterový lak – má všetky výhody moderných materiálov, vyrobených z polymérov a to aj vzhľadom ku strešným krytinám. Má krásnu textúru a veľmi atraktívny vzhľad. Originálna textúra sa získava pomocou špeciálnej technológie počas aplikácií farebného polyesterového laku na plechovú základovú dosku konštrukcie strešnej krytiny. Matný polyesterový povrch odráža svetlo do všetkých smerov bez toho, aby oslňoval.

 

Vrchná vrstva Pural – je síce drahšia, no má vynikajúce vlastnosti. Povrchový náter strešných krytín Pural je výsledkom zložitej technológie na báze polyuretánu a polyamidu, ktorá odoláva vyšším teplotám, ako polyester. Náter o hrúbke 0,05 mm je dostatočne odolný voči UV žiareniu, agresívnemu chemickému prostrediu a hlavne tiež mechanickému namáhaniu.

 

Pastizol – najdrahší náter, ktorý sa používa pri výrobe plechových strešných krytín. Strešná krytina opatrená vrstvou pastizolu v hrúbke 0,2 milimetra vytvorí systém, ktorý prakticky nie je možné zlomiť, alebo deformovať.  Pastizol však má nevýhody – hlavne nízku odolnosť voči UV a vyšším teplotám, preto nie je vhodné používať takúto krytinu v teplých oblastiach.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako neprerobiť pri výbere a realizácii šikmej strechy

 

Chráni vás azbestová strecha?

 

Ďalšie články na tému Strechy

 

 

2014© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:rmnt.net (i.n.)