Pre stoličkový výťah schody už nie sú prekážkou Často si to ani neuvedomujeme, koľko schodov denne zdoláme. Stačí však aj pomerne drobný úraz, ktorý nám na čas sťaží chôdzu, aby sme si uvedomili, aké ťažké to majú ľudia, ktorí musia so svojím postihnutím žiť po celý život.

 

Nie nadarmo sa už pomaly viac ako dve desiatky rokov používa termín bezbariérové bývanie. Aj dva - tri schodíky sa môžu stať neprekonateľnou prekážkou, najmä vtedy, ak je obyvateľ pripútaný na vozík. Jedným z riešením tejto inak neprekonateľnej bariéry môže byť inštalácia stoličkového výťahu, ktorý je kompatibilný aj napríklad s vozíkom. Stoličko - výťahy majú už viac ako storočnú tradíciu, takže sa nejedná o extrémnu novinku, naopak, desaťročia ich používania viedli k mnohým zlepšeniam a k väčšiemu pohodliu "cestujúceho".

 

Takéto výťahy sa dajú namontovať do interiérov, ale aj exteriérov a fungujú na princípe vodiacej lišty pripevnenej na stenu pozdĺž schodiska. Na koľajnicu je pripevnená sedačka a vozík s batériovým pohonom, ktoré obvykle tvoria jeden celok. Rýchlosť pohybu je 13 cm /sek. pričom elektronická, kontrolná a bezpečnostná jednotka je situovaná vo vnútri vozíka - ak by náhodou prišlo k poruche elektrického pohonu okamžité zabezpečenie zablokovania je samozrejmosťou. Ovládacie stanice na privolanie výťahu sa nachádzajú na oboch koncoch schodiska a keď sa stolička dostane na "konečnú" automaticky sa pomocou senzorov otočí a zablokuje tak, aby bolo vystupovanie a nastupovanie čo najpohodlnejšie.

 

Stoličkový výťah

 

Stoličkový výťah býva obvykle dimenzovaný na váhu 135 - 160 kg. Ani točité, či lomené schody nie sú pri inštalácii tohto užitočného pomocníka problémom. Ovládanie výťahu môže byť zabudované do opierky sedačky, alebo sa dá riadiť aj diaľkovým ovládačom - pohon výťahu býva obvykle vyriešený formou napájania z batérií.

 

Peňažný príspevok sa poskytuje najviac vo výške 11 617,88 €. Výška sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny zdvíhacieho zariadenia a príjmu fyzickej osoby s ŤZP

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Schodiskové zábradlie

 

Schodiskový (sedačkový) výťah

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a nápady na tému Schody

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:www.spig.sk