Výmena presklenia

Oprava drevených okienAk je na okne rozbité len jednoduché sklo, jeho výmenu ešte môžeme zvládnuť sami. Ako prvé však povyberáme z rámu zvyšky starého skla. Ak bolo sklo zarámované pomocou tmelu a sklenárskych klincov, tmel najprv zahrejeme, aby zmäkol. Následne povyťahujeme klince z rámu a prečistíme drážku od tmelu.

 

Potom si musíme precízne odmerať veľkosť vnútorných strán krídla a odrežeme sklo. Sklo odrežeme alebo necháme odrezať o 3 mm menšie od pôvodných rozmerov, aby sa nám do rámu jednoduchšie vkladalo.

 

Pred vložením skla nanesieme malú vrstvu tmelu do podrážky a vložíme do nej sklo, ktoré pevne pritlačíme. Upevníme ho sklárskymi klincami, ktoré pribijeme v odstupoch asi 15 cm a z vnútornej i vonkajšej strany okna nanesieme dobre vypracovaný tmel. Rám povrchovo upravujeme farbou, až po dokonalom vytvrdnutí tmelu.

 

V prípade, že je pôvodné sklo ešte uchytené zasklievacou lištou, musíme ju zložiť. Použijeme na to tenké dláto alebo špachtľu. Lištu opatrne nadvihneme, čím sa uvoľnia sklenárske klince. Tie povyťahujeme z rámu kliešťami. Pri osadzovaní takého druhu môžeme na vystlanie polodrážky použiť silikónový tmel a ďalej postupujeme podobne ako v prvom prípade.

 

Oprava drevených okien, gitovanie

 

Pretože sú zasklievacie lišty z vonkajšej strany vystavované nepriazni počasia a najmä vode, bývajú často dosť zničené. Dobré je, ak ich nahradíme úplne novými lištami a uchytíme ich alebo pomocou oceľových klinčekov s malými hlavičkami, v najlepšom prípade alebo s klinčekmi bez hlavičiek.

 

Náš tip: Ak predsa použijeme pôvodné zasklievacie lišty, pribime ich k rámu na inom mieste, ako bolo miesto pôvodné. Zabezpečíme tak lepšie prichytenie skla. Pôvodné otvory je potom potrebné zatrieť tmelom. Aj sme na výrobu lôžka použili silikónový tmel, môžeme ho pokojne naniesť aj na miesta styku skla a zasklievacej lišty či okenného rámu. Zabezpečíme tak, že do konštrukcie okna sa nedostane žiadna voda.  

Oprava poškodeného tesnenia

Poškodené okenné tesnenie môže spôsobovať mnoho starostí, začínajúc rosením a končiac zatekaním dažďovej vody do interiéru. V starých drevených oknách na zamedzenie týchto prejavov slúžilo neatraktívne tesnenie, vyrobené z hliníkového plechu. Pretože je hliník veľmi ohybný a poddajný materiál, často dochádza k jeho deformácii a následnému strhnutiu.  Okrem toho poškodené tesnenie môže poškrabať náter a poškodiť drevený rám. Z tohto dôvodu je v súčasnosti hliníkové tesnenie nahrádzané gumeným.

 

Gumené tesnenie môžeme na okná aplikovať dvoma spôsobmi a to lepením na okenné krídla v miestach styku s rámom, alebo zasunutím tesnenia do vopred vyfrézovanej drážky, ktorú vyrobíme po celom obvode krídla. Vyfrézovanie drážky už však vyžaduje určitú prax. Preto radšej siahnime po lepení. Avšak, ak sa pôvodné tesnenie nachádza v drážke, rozhodne ju využite. Drážku zbavíme starého tesnenia, odstránime poškodené tesnenie alebo jeho zostatky a do drážky zasunieme nové gumové tesnenie. Tento zložitejší pracovný postup nám zabezpečí, že sa tesnenie nezačne časom odliepať. Ak nám netesní zdvojené okno, aj tu si môžeme pomôcť nalepovacím tesnením. Nalepíme ho medzi krídla, avšak v hornej časti nechajte v tesnení medzeru, aby z okien mala kadiaľ unikať vlhkosť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako murovať správne?

 

Statika stavieb alebo Kedy privolať statika?

 

Ďalšie články na tému Rekonštrukcie, údržba

 

 

1.8.2013© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.chezlarsson.com