Rozoznávame niekoľko druhov schodísk: jednoramenné, dvojramenné, točité, lomené, zavesené, mlynárske. Typov je veľa, ale medzi najčastejšie patria dvojramenné schodiská, pretože sú veľmi jednoduché.

 

Podľa schodiskových ramien rozoznávame schodisko:

 

•    rampové - sklon 10 ° až 20 ° s výškou stupňov 80 až 130 mm

•    mierne - sklon 20 ° až 25 ° s výškou stupňov 130 až 150 mm

•    bežné - sklon 25 ° až 35 ° s výškou stupňov 150 až 180 mm

•    strmé - sklon 35 ° až 45 ° s výškou stupňov 180 až 200 mm

•    rebríkové - sklon 45 ° až 58 ° s výškou stupňov 200 až 250 mm

 

Podľa konštrukcie delíme schodiská na:

 

Mlynárske - sú schody s nášľapmi so striedavou hĺbkou stupňa. Svojou konštrukciou zaberú najmenej miesta a sú teda vhodné do malých priestorov. Skvele sa hodia na chalupy, do podkrovia a na terasy.

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

Schodisko s podestou čiže dvojramenné (aj viacramenné) - podesta čiže odpočívadlo je vodorovný medzistupeň, ktorý oddeľuje ramená schodiska. Schody sú teda rozdelené na dve časti a chôdza po nich je tak oveľa pohodlnejšia, funkčnejšia a bezpečnejšia.

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

Tento typ schodov sa prevažne používa v bytoch s veľkým pôdorysom a v medzipodlažiach, ktoré majú okná a dvere do ďalších miestností. Podesta sa dá využívať aj ako odpočívadlo tam, kde je veľké prevýšenie medzi podlažiami.

 

Točité schodisko - (rovnako tak vretenové schodisko) patrí medzi takzvané krivočiare schodiská, ktoré zvyčajne zaberajú veľmi málo miesta oproti ostatným typom schodov. Pôsobí veľmi elegantne, vzdušne a býva ozdobou obytných či reprezentatívnych priestorov.

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

Pre svoju nenáročnosť na priestor sa točité schody používajú aj ako vedľajšia či úniková komunikačná cesta. Vhodnou kombináciou materiálov možno vytvoriť ako luxusné schodisko s ambíciami na dizajnový prvok, tak i funkčný vonkajší  bezúdržbový komunikačný priestor.

 

Uvedené schodisko patrí medzi oblúkové schodiská a podľa pôdorysného tvaru sa mu všeobecne hovorí krivočiare schodisko. Do tejto skupiny patria točité, kruhové, špirálové alebo vretenové schody. Rozdiely medzi nimi nie sú príliš veľké, niekedy sa jedná iba o synonymá. Napríklad vretenové schody sú charakteristické tým, že vždy vychádzajú zo stredového stĺpa. Prvky stredového stĺpa môžu mať rozličný tvar, nie je nutné sa obmedziť len na rotačnú trubku. Niektoré oblúkové schodiská žiadny stredový stĺp mať nemusia.

 

Dĺžka stupňov v špirále schodiska by nemala byť menšia ako 80 cm. Šírka stupňa v strednej časti by nemala byť menšia ako 20-25 cm a v najširšej časti nie viac ako 40 cm. Pre výpočet schodiska je nutné poznať tieto základné údaje: výška schodiska, vonkajší priemer, vnútorný priemer (teleso, do ktorého sa budú stupne zapúšťať), počet schodov, hrúbka stupnice, uhol natočenia.

 

Vretenové schodisko

 

Pre tento typ schodiska je typický stredový stĺp, ku ktorému sú pripevnené, prípadne na neho môžu byť navlečené, jednotlivé schodiskové stupne. Jedná sa o samonosné, teda nepodporované schodisko, ktorého schodnice obvykle nie sú z vonkajšej strany kryté schodnicou.

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

Oblúkové (točité) schodisko

 

Vyznačuje sa tým, že nemá vyššie spomínaný stredový stĺp, naopak má z oboch strán bočnicu. Ako už názov napovedá, jeho tvar je oblúkový, zvyčajne pôdorys tvorí polkruh, respektíve písmeno "C". Avšak môže mať aj tvar kruhu (kruhové schodisko).

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

Špirálové schodisko

 

Ide v podstate o ďalšiu variáciu na krivočiare schody. Svoj názov dostalo podľa tvaru, teda špirály. Zvyčajne je takto nazývané schodisko, ktoré sa okolo svojej osi obtočí o viac ako 360 stupňov, však nie je to pravidlom. Za špirálové schody bývajú označované ako vretenové schody, tak oblúkové schody.

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Skladacie a mlynárske schody pre malý priestor

 

Nástupnice, podstupnice & Co.

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Schody

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.pinterest.fr, www.happymodern.ru, www.pinterest.com

Autor: Ivan Nôta