Záhradné chodníčky  nás väčšinou sprevádzajú po najkrajších zákutiach našej záhrady, prípadne spájajú miesta, ktoré najčastejšie používame. Vedú napríklad od domu k bazénu, k altánku, ku kvetinovým záhonom a pomedzi ne, k záhradnému domčeku či k okrasnému jazierku. Správne zhotovená záhradná cestička je nielen funkčná, ale má aj okrasný charakter. Dôležité je predovšetkým vybrať ten správny materiál. Vhodne zvolený materiál záhradného chodníka (cestičky) dotvorí výsledný dojem z našej záhrady. Ochráni záhradu pred nevzhľadnými vyšliapanými miestami a tiež celkovo vylepší jej vzhľad.

 

Rozdelenie záhradných chodníkov podľa pevnosti povrchu

 

Pri výbere materiálu pre záhradné cestičky je treba brať ohľad najmä na veľkosť záhrady. Pretože to, čo sa na veľkej záhrade stratí, môže na tej menšej pôsobiť nepatrične. Vždy sa snažíme viesť záhradné chodníky v plynulých krivkách najlepšie po okraji trávnika, nikdy nie v priamkach priamo cezeň. Do miest, kde nechodíme príliš často, prípadne nechceme narušiť plochu trávnika, môžeme použiť tzv. „šlapáky“, ktoré je možné viesť aj cez trávnaté plochy, kríkové výsadby či trvalkové záhony.

 

Rozdelenie záhradných chodníkov podľa pevnosti povrchu

 

Podľa pevnosti povrchu je možné záhradné chodníky rozdeliť na:

 

Spevnené – tvoria ich celistvé kamenné či betónové dlažby, keramické dlažby a liaty betón. Môžu byť stavebne náročnejšie, plocha by preto mala mať dlhú životnosť a byť pokiaľ možno bezúdržbová. Pevné plochy často zle vsakujú vodu, najmä pokiaľ ide o jednoliatu betónovú plochu či kamene vsadené do betónu, ktoré vodu nevsakujú vôbec. Je dôležité, aby dažďová voda nestekala k budovám.

 

Rozdelenie záhradných chodníkov podľa pevnosti povrchu

 

Čiastočne spevnené - sú tvorené z nášľapných kameňov a škáry medzi nimi sú vyplnené hrubým štrkom, okruhliakmi či drievkami. Hodia sa najmä do minimalistických záhrad, alebo záhrad postavených v japonskom štýle. Tieto plochy tiež vyžadujú dostatočnú drenážnu vrstvu, aby nedochádzalo k problémom so vsakovaním vody.

 

Rozdelenie záhradných chodníkov podľa pevnosti povrchu

 

Nespevnené - cestičky sú vysypané pieskom, štrkom, mulčovacou kôrou atď. Sú ideálne do väčších záhrad. Aj tu je nutné si pred položením povrchového materiálu pripraviť podklad s dostatočnou drenážnou vrstvou.

 

 

 

Materiál je treba voliť aj podľa toho, či hodláme cestičky využívať aj za dažďa, snehu či mrazu, pretože napríklad leštené kamene, glazované dlaždice, alebo ďalšie hladké materiály sú za daných podmienok klzké. Nebezpečenstvo pádu nám ale nehrozí napríklad na nášľapných tehlách, hrubých betónových tvarovkách, pieskovom či štrkovom povrchu.

 

Rozdelenie záhradných chodníkov podľa pevnosti povrchu

 

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Kladenie zámkovej dlažby

 

Odvodnenie domov a pozemkov

 

Ďalšie články na tému Záhrady

 

 

1.7.2015© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: jivaya.net, TwojOgrodek.pl, Muratordom.pl, best-bruk.pl

Autor: Ivan Nôta