Ponorné čerpadloKeď sme sa už rozhodli pre vlastný zdroj vody, či už pitnej alebo len úžitkovej, musíme premyslieť aj spôsob, akým vodu zo studne dostaneme. Ak má mať studňa viac dekoratívny charakter len s občasným využitím, postačí nám na jej vyťaženie z hĺbky aj obyčajná hriadeľ s kolesom, lanom a nádobou. Ak však chceme vodu využívať na zavlažovanie či ju dokonca vohnať do systému trubiek v dome, musíme siahnuť po kvalitnom čerpadle.

 

Náš trh ponúka veľké množstvo rôznych typov čerpadiel, preto je dobré pred kúpou vždy presne určiť a vymedziť účel, na ktorý ho chceme využívať. K bežnému zavlažovaniu záhrady postačí aj ponorné čerpadlo s nižším výkonom, ktoré sa však musí dať bez problémov napojiť na zdroj elektrického prúdu. Malé čerpadlo, ktorého nasávacia rúra dosiahne v studni dostatočnú hĺbku, pre tento účel plne dostačuje. Pri jeho výbere treba vlastne dbať len na to, aby mohlo bezporuchovo pracovať aj pri stálom minimálnom odbere vody. Tak totiž môžete pokojne pracovať v záhrade alebo sa venovať inej práci bez toho, aby ste museli čerpadlo neustále zapínať ak sa pri nižšom odbere vody automaticky vypne.

 

Aké parametre má mať ponorné čerpadlo?

Ak však chcete vodu zo studne využívať napríklad pre práčku alebo na splachovanie záchodu, potrebujete už jednoznačne čerpadlo s vyšším výkonom. V tomto prípade zaujíma dôležité miesto aj nový činiteľ a tým sa stáva membránová tlaková nádoba. Najvhodnejšia pre tento účel je nádoba s obsahom 50 l ktorá zabraňuje, aby sa čas chodu čerpadla zbytočne predlžoval. Použitie nádoby s menším objemom by zapríčinilo častejšie zapínanie čerpadla. Len tak by totiž bolo schopné konštantne dodávať požadované množstvo vody. Malé zariadenia na zásobovanie vodou sú technicky dobre vybavené vtedy, ak dosahujú prevádzkový tlak 6 barov pri 1350 W. Zariadenia s nižšími parametrami narazia veľmi rýchlo na hranice vlastného výkonu.

 

Pri výbere čerpadla by ste mali myslieť aj na jeho nízku prevádzkovú hlučnosť. Často sa stáva, že majitelia studní inštalujú čerpadlá až dodatočne a potom musia riešiť otázku- kam s nimi. Ak je čerpadlo hlučné, ruší život v dome, poprípade začne liezť na nervy našim susedom.

 

Pre bezporuchový chod čerpadla je veľmi dôležité aby udržal rovnomerný konštantný tlak. v inteligentnejších čerpadlách sú zabudované viacstupňové samonasávacie pumpy, poistku proti chodu nasucho, zabudovaný motorový istič, spätný ventil a samotný kryt čerpadla z ušľachtilej ocele. Akou všetkých elektrospotrebičov, aj ovládacie prvky čerpadla by mali byť ľahko dosiahnuteľné.

Pri kvalitnom prístroji by nám ukazovateľom spotreby energie mal byť údaj o množstve vody, ktoré je čerpadlo schopné prečerpať za 1 hodinu. Pri slabom výkone totiž beží takmer neustále a výdaje za spotrebovanú energiu narastajú priamoúmerným radom.

 

Na to, aby sme čerpadlo zbytočne nezaťažovali a neskracovali tak jeho životnosť, musíme dodržať isté podmienky. Napríklad ponorné čerpadlá na pitnú vodu by sme mali umiestniť len do studne, ktorej voda je skutočne čistá a neobsahuje častice piesku. Musíme dbať aj na to, ako ho v studni správne umiestniť, čo však záleží od konkrétnych typov čerpadiel. Napr. u čerpadiel chladených vodou to znamená ponoriť ich celé do vody, a zároveň ich umiestniť dostatočne vysoko od dna, u vŕtaných studní min. 2 m, aby nevírili piesok. Ich umiestnenie ovplyvňuje aj posadenie nasávacích otvorov v stenách studne. Čerpadlá musia byť ponorené až 50 cm nad ne.

 

Ak sa pre inštaláciu čerpadla rozhodnete, v každom prípade si pozorne prečítajte návod a postupujte podľa jeho pokynov. Len tak vám vaša studňa bude prinášať radosť a úžitok.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Domáca vodáreň kontra ponorné čerpadlo

 

Narážané studne

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa záhrad a okolia domu

 

1.8.2007 © Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.strument.com.ua