Pri rozhodovaní o stavbe alebo kúpe bazéna, by sme sa v prvom rade mali zamyslieť i nad tým, ako často a ako dlho by nám mal slúžiť. Či bude bazén skutočne len radosťou pre naše ešte nedospelé ratolesti, alebo nám ma priniesť i možnosť športovej aktivity.

 

Stavba bazéna

 

Ak sa bazénom snažíme splniť sen našim najmenším, mali by sme myslieť na to, že deti rýchlo dorastajú a za pár rokov im nebude stačiť plahočenie sa vo vode siahajúcej po kolená. Preto treba v tomto prípade myslieť aj do budúcnosti a navyše brať do úvahy aj potreby dospelých členov rodiny.

 

Veľkosť bazénu však v najväčšej miere okrem našich finančných možnosti, ovplyvňuje veľkosť pozemku na ktorom bude stáť. Ak sme plavci a bazén mienime využívať aj na menšie tréningy, neznamená ešte, že v našej záhrade musí nutne vyrásť 25 m dlhé monštrum. Na účely kondičného plávania nám postačí aj menší bazén napr. 5x2,5x1,2 m, o hĺbke 1,2 m so zabudovaným protiprúdom. Ak chceme, aby sa v bazéne naraz „čvachtala“ celá rodina, musíme rátať s jeho minimálnymi rozmermi aspoň 6 x 3 m. Pri výpočtoch rátajte s orientačnou potrebou 2,5 m štvorcových vodnej plochy na jednu osobu. Ak chcete do budúceho bazénu skákať, budete musieť upraviť aj jeho hĺbku.

 

Aký matériál je najvhodnejší pre stavbu bazéna?

Medzi najobľúbenejšie a najbežnejšie bazény patria laminátové, akrylátové a polypropylénové, ktoré sa zhotovujú vo výrobných halách, dovážajú na miesto stavby a osádzajú v celku. Výhodou je ich pomerne dlhá životnosť, odolnosť voči chemikáliám používaným na dezinfekciu a úpravu vody a nevýhodou je naopak, ich nutnosťou transportu obmedzená šírka do 3,5 m.

 

Stavba bazéna

 

Plastové bazény s podpornou konštrukciou nemusia byť zapustené do zeme a nepotrebujú zvláštne stavebné úpravy. V tomto prípade sú však ľahšie poškoditeľné a tak predstavujú zväčša len prechodné riešenie. Ďalšou otázkou je aj ich vzhľad, ktorý nevytára ideálnu harmóniu v záhrade.

 

Takmer neobmedzenú životnosť dodáva bazénom ďalší materiál používaný na ich výstavbu, ktorým je betón. Na rozdiel od vyššie spomínaných plastových bazénov, sú betónové vyrábané priamo na stavbe, čo dovoľuje takmer ľubovoľne uspôsobiť ich tvar, sklon dna a hĺbku našim požiadavkám.

 

Vodostavebný betón musí byť odolný proti možným pohybom terénu, priesakom vody a mrazom. Bazén sa z neho stavia spôsobom debnenia, pri ktorom je betón spevňovaný oceľovými výstužami. Moderné technológie ako napr. technológia strateného debnenia, umožňuje meniť tvar bazénu každých 25 cm. Jeho povrch sa väčšinou dláždi bazénovou keramikou alebo ho tvorí bazénová fólia.

 

Stavba bazéna

 

Betónové bazény nie sú náchylné na mechanické poškodenie a ich veľkosť nie je obmedzovaná. Pokiaľ sa rozhodnete pre strohý odbĺžnikový tvar, ktorý uprednostňujú najmä kondiční plavci, môžete bazén oživiť pekným schodiskom. Zaujímavú optiku mu dodajú aj tzv. zrezané rohy.

 

 

Tvarovkové bazény sa vďaka praktickej nosnej konštrukcii stavajú bezproblémovo a pomerne rýchlo, ale ich tvar je značne obmedzovaný práve už spomínanou konštrukciou.

 

Ich povrchová úprava sa v ničom nelíši od povrchovej úpravy betónových bazénov a medzi stavebníkmi sú aj rovnako obľúbené. Ideálnym tvarom pre ich stavbu je obdĺžnik, ktorý je vhodný pre nekomplikované prikrývanie v zimnom období a taktiež pre zastrešenie

 

 

Kovové bazény sú veľmi odolné voči všetkým poveternostným vplyvom a majú výbornú životnosť. Mnohých iste zaujmú svojimi tvarmi a často krát i zaujímavým členením. Netradičné tvary sú totiž vhodným riešením pri nedostatku priestoru malého pozemku. V neposlednom rade k ich popularite prispieva i veľmi jednoduchá údržba.

 

Stavba bazéna

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ako zazimovať bazén

 

Vlastniť alebo nevlastniť bazén?

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bazénov

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Fofo: www.clickobra.com, www.franmer.by, www.triton-omsk.ru, www.2-quick.com