Ak uvažujete o výstavbe záhradného bazénu v objatí vlastnej záhrady, nie je zložité toto rozhodnutie realizovať. Už za niekoľko dní od rozhodnutia si môžete užívať pocity blahodárneho osvieženia, ktorého zdroj je vzdialený len pár metrov od vašej obývačky.

 

Záhradné bazény

 

Nadšenie z tejto príjemnej predstavy však treba trošku potlačiť a reálne sa zamyslieť nad otázkami využitia záhradného bazénu i investičných nákladov spojených s jeho výstavbou. Vybudovanie kvalitného bazénu v exteriéri nie je totiž v žiadnom prípade lacnou záležitosťou, podobne ako i jeho následné prevádzkovanie. Zvážiť tak treba nielen požiadavky klimatické, terénne, konštrukčné a hygienické, ale hlavne ekonomické.

 

Od všetkých spomínaných podmienok sa však bude odvíjať aj veľkosť, tvar a materiálové riešenie nášho budúceho „miláčika“.

 

 

Miesto pre záhradný bazén

 

Ak chceme mať z bazénu skutočne radosť a nie dennodenný stres, začnime správnym výberom miesta. Bazén by mal byť v ideálnom prípade orientovaný na južnej alebo juhovýchodnej strane pozemku, tak sa totiž najlepšie využije sila letného slnka, ktoré dokáže ohrievať vodu aj prirodzeným spôsobom. Pri výbere vhodného miesta nesmieme zabudnúť ani na to, že okolo nášho budúceho bazénu nám musí zostať aj dostatok miesta na odpočinok či slnenie, prípadne aj na malé športové aktivity. Bazén by sa nemal nachádzať pod stromami alebo v ich tesnej blízkosti. Padajúce lístie, ihličie či iné nečistoty by totiž svojou prítomnosťou mohli komplikovať nielen údržbu, ale aj samotné plahočenie sa vo vode.

 

Záhradné bazény

 

Pokiaľ to rozloha a členenie pozemku dovoľuje, je vhodné záhradný bazén umiestniť ďalej od susedných pozemkov, aby sme mali pri kúpaní potrebné súkromie. Pre jeho dostatok môžeme okolo bazénu vybudovať okrasné múriky alebo k nemu vysadiť pekný živý plot. Zo začiatku však treba trpezlivo počkať, kým dorastie a začne plniť svoj skutočný účel.

 

Tak ako nie je vhodné vybudovať bazén v blízkosti stromov a kríkov, nemal by sa budovať ani v tesnej blízkosti domu, kedy by sa pri výstavbe mohla napr. narušiť jeho statika. Naopak, k rozhodnutiu o umiestnení bazénu by mali primeranou mierou prispieť aj poznatky o jeho vzdialenosti od zdroja vody, t.j. vodovodného potrubia alebo studne, ale i kanalizácie a elektrických rozvodov. Dôležité je aj to, aby sme boli schopní vytvoriť dostatočne širokú prístupovú cestu pre stavebné mechanizmy.

 

Ak sa váš pozemok nachádza v doposiaľ striedmo zastavanom území, mali by sme ešte pred započatím stavby navštíviť príslušný stavebný úrad a informovať sa o ďalšej výstavbe, plánovanej v našom susedstve. Inak sa nám totiž môže ľahko stať, že už budúci rok nám na novučičký bazén bude vrhať tieň niekoľkoposchodová polyfunkčná budova, ktorá vyrastie možno priamo za našim plotom. A tak by mohlo byť fuč nielen prekrásne a poctivo vybraté slnečné miesto, ale i váš pocit súkromia.

 

Záhradné bazény

 

Bazény sa dajú stavať aj na mierne svahovitom pozemku, kde sa umiestňujú pod oporné múry, ktoré im zároveň poskytujú ochranu pre vetrom a poskytujú spomínané súkromie. Prefabrikované bazény sa dajú do okolitého terénu osadiť tromi spôsobmi: úplne zapustiť tak, že okolitý terén a hladina budú takmer v jednej úrovni, uložiť bazén na terén alebo ho do terénu čiastočne zapustiť. Bazén zapustený na úroveň terénu síce vyzerá veľmi dobre, ale jeho praktičnosť má trhliny. Všetky nečistoty z okolia – listy, konáre a pod. sa totiž veľmi ľahko dostanú do vody. Preto sa doporučuje zapustiť bazén aspoň 10 - 15 cm nad úroveň terénu, čím sa vytvorí prekážka zabraňujúca znečisteniu a zmierni sa nebezpečie pádu do bazénu.

 

Ak sa pre bazén rozhodnete práve dnes a ak si vyberiete niektorý z typov zapúšťaných do zeme, môžete sa za pár dní kúpať. S vybudovaním tzv. francúzskych bazénov (betón, tvarovky) je to trošku zložitejšie. Ale vďaka novým technológiám sa aj v tomto prípade môžete kúpeľa vo vlastnej záhrade, dočkať už do 2 týždňov.

 

 

Ceny bazénov

Najlacnejšími sú tzv. detské nadzemné bazény, ktorých cena začína cca pri 100 EUR. Za nimi nasledujú s pomerne veľkým finančným odstupom plastové, laminátové a pozinkované bazény, ktorých cena už môže byť až 10x vyššia. No a najdrahšie sú, samozrejme, bazény železobetónové, tzv. francúzske, ktorých cena podľa rozmerov a vybavenia dosahuje výšku až niekoľko tisíc EUR. Pokiaľ sa však pri ich budovaní bude klásť dôraz aj na kvalitu práce, môžeme si byť istý, že sa v nich budú kúpať ešte aj naše vnúčatá.

 

Čítajte ďalej:

 

Solárna sprcha

 

Pred stavbou sauny

 

 

Ďalšie články, rady a tipy zo sekcie Bazény a sauny

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.iwnews.ru,  www.ibud.ua, www.dezinfo.net