V malom priestore je možné vybudovať len schodisko, ktoré bude strmšie a jeho stupne budú vyššie. To si vyžaduje väčší sklon hlavného ramena, so zreteľom na podchodnú výšku, ktorú normy určujú na 210 cm. Napriek strmším schodom, musí byť chôdza po nich dostatočne pohodlná a predovšetkým bezpečná. Po zvážení pohybových schopností všetkých členov rodiny, si budete môcť vybrať z niekoľkých možností.

 

Skladacie a mlynárske schody pre malý priestor

Točité schodisko je charakteristické malým polomerom zakrivenia, úzkymi schodiskovými stupňami. Zaujme vás predovšetkým svojou eleganciou a originalitou a skutočne malými nárokmi na priestor aj vzhľadom na pôdorys. Jeho ďalšou veľkou výhodou je možnosť zmeny smeru ramena v ktoromkoľvek mieste schodiska, čím dokážete schody dokonale prispôsobiť pôdorysu stavby.

 

Mlynárske schody sú praktické ale nie pre denné využívanie

 

Skladacie a mlynárske schody pre malý priestorDo stiesneného priestoru sú vhodné vybudovať aj mlynárske schody, ktorých názov prezrádza, že sa v minulosti našli využitie najmä v mlynoch a hospodárskych budovách. Charakterizuje ich striedanie rozšírených a zužovaných nášľapných plôch. Optimálna šírka mlynárskych schodov je 60-80 cm. Chôdza po nich si vyžaduje zvýšenú pozornosť a tiež opatrnosť. Ide tu ale v každom prípade najmä o zvyk. Mlynárske schody sa často využívajú na chatách a chalupách a taktiež sa často montujú do podkrovných bývaní.

 

Do málo využívaných priestorov v podkroví, určených najmä na skladovanie, vám postačí namontovať aj výsuvné skladacie schody, ktoré sa dajú ľahko ukryť v strope. Tým pádom vám nebudú zbytočne zaberať vzácne miesto, po použití ich jednoducho zložíte a uzavriete poklopom. Výsuvné skladacie schody sa vyrábajú tak z dreva ako i z ocele a hliníka, ktoré sú výborne odolné aj vo vlhkom prostrední alebo pri striedaní teplôt v miestnosti. Pretože sa vyznačujú dosť strmým sklonom, dokážete nimi prekonať aj väčší výškový rozdiel.

 

 

 

Čítajte viac:

 

Oprava betónových schodov

 

Schodisko - výber materiálu a konštrukcie

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Schody a zábradlia

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.paltian-treppenbau.de, www.traxler-treppen.at,