Schodiskové zábradlieDnešná architektúra sa snaží obísť realizáciu ťažkých betónových monolitických schodov. Tento bývalý trend nahrádzajú ľahké a vzdušné kovové konštrukcie. Aj keď sa v mnohých dizajnérskych štúdiách čoraz častejšie objavujú schody bez zábradlia, zdôrazňujúce industriálny štýl interiéru, použitie takýchto schodov v bežnom rodinnom dome je nepredstaviteľné, najmä u rodín s deťmi. Odhliadnuc od extrémnych trendov je totiž zábradlie prakticky neoddeliteľnou súčasťou schodiska, ktoré plní predovšetkým bezpečnostnú funkciu a samozrejme, veľkou časťou sa podieľa aj na jeho estetickej stránke.

 
Zábradlie má za úlohu zabrániť pádu do schodiskového priestoru a poskytovať oporu pri chôdzi. Aby bolo plne funkčné, musí jeho výška dosahovať minimálne 90 cm a na odpočívadlách dokonca kvôli dostatočnej ochrane a pohodliu dokonca 110 cm. Výška zábradlia predstavuje zvislú vzdialenosť medzi prednou hranou schodiskového stupňa a hornou hranou madla. Medzera medzi jeho jednotlivými stĺpikmi nemá byť viac ako 12 – 13 cm, aby sa medzi nimi nedokázala prešmyknúť najmladší člen rodiny, práve odhaľujúci prvé tajomstvá lozenia po schodoch.
 
 
Schodiskové zábradlie
 
Ani s ukončením zábradlia to nie je také jednoduché. Funkčné zábradlie by nemalo končiť na úrovni schodiskového ramena, ale by ho malo 15 - 30 cm presahovať, aby sa oň dalo oprieť a zachytiť už pred vstupom na prvý schod.

 

Schodiskové zábradlieZábradlie musí byť stabilné a dostatočne pevne ukotvené do schodiska. Ukončené býva madlom, ktorého materiál by mal harmonizovať so schodiskom i interiérom a mal by byť príjemný na dotyk. Madlo by malo mať profil, ktorý je ľahko uchopiteľný aj detskou rukou.

 
Ak v prípadoch betónových monolitických schodísk ohraničuje schody z oboch strán stena, bolo by zbytočné popri nej stavať zábradlie. Madlo sa teda uchytáva do steny, pričom medzera medzi nimi musí predstavovať aspoň 4 - 6 cm, aby sa po madle dala pohodlne viesť ruka.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Tunning schodiska

 

Rozdelenie schodísk podľa typov

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Schody a zábradlia

 

 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.krit.su, www.tantal-73.ru, www.sdelayzabor.ru