Mieru tepelných strát ovplyvňuje úroveň tepelnej ochrany budovy, to znamená, že množstvo spotrebovaného paliva počas vykurovania priamo súvisí s mierou tepelných strát cez obalový plášť budovy. Zrubové stavebné systémy sú náročnejšie na realizáciu tepelnej ochrany ako napríklad panelové drevené systémy. Vyplýva to z princípu konštrukcií. Kvalita tepelnej ochrany zrubových stavieb je charakterizovaná súčiniteľom prechodu tepla U (W/(m2 K)), tesnosťou konštrukcií, detailov a závisí od druhu, typu a spôsobu vyhotovenia zrubovej konštrukcie a zásadne určuje tepelné straty.

 

Špecifikácia tepelných strát stenových konštrukcií zrubových domov

 

Na dosiahnutie požadovaných tepelnotechnických vlastností zrubového obvodového plášťa sa z dôvodu priznania architektonicky pôsobivej zrubovej konštrukcie, danej krásou dreva, nepoužíva celoplošné zateplenie kontaktným tepelnoizolačným systémom. Realizuje sa utesnenie detailov - napríklad škár a tesárskych spojov (rohy obvodových stien, obvodové steny a priečky, steny a strop a podobne).

 

Prečo je tomu tak je zrejmé zo základného faktu: Zrubové systémy sa vyznačujú dominantnou zrubovou konštrukciou obvodových a priečkových stien, nadväzujúcich na priznaný trámový strop z interiéru a prípadne aj z exteriéru.

 

Konštrukcia trámového stropu často nadväzuje na konštrukciu krovu priznanú v exteriéri a podľa požiadaviek aj v interiéri. Projektant zrubového objektu tak musí klásť dôraz na správny konštrukčno-fyzikálny návrh zrubových prvkov a stien (základný tvar, hrúbka a profil prvku, materiálové rieše­nie tesnosti styku prvkov, spojov a detailov).

 

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému

 

Zatepľovací systém LITE PANEL: aby váš dom nestratil dušu

 

EKO výhody celulózovej izolácie

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zatepľovanie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.pinterest.com

Autor: Ivan Nôta