Ponuka zámkovej dlažby je veľmi široká a preto nie je zvláštne, že sa pri výbere zámkovej dlažby laickí zákazníci len ťažko orientujú a často o jej kúpe rozhodnú len podľa výšky jej cien. Žiaľ, nie je to ten najsprávnejší prístup ku kúpe stavebného materiálu, ktorý má roky spĺňať naše očakávania. Nezriedka sa stáva, že zákazníci nakúpia nekvalitnú dlažbu, čo sa často prejaví až pri alebo dokonca po jej pokládke.

 

Výber zámkovej dlažby

 

Aby ste problémom s nesprávnym výberom zámkovej dlažby predišli, v prvom rade si ujasnite, aké požiadavky kladiete na nosnosť a odolnosť dlažby, či má byť je povrch protišmykový, mrazuvzdorný alebo hladký. Práce spojené s uložením dlažby bývajú ovplyvnené aj kvalitou a zložením pôdy, na ktorú dlažbu položíte. Tak isto by ste nemali zabudnúť ani na tvorbu geometrických vzorov, pre ktoré budete musieť navrhnúť geometrický plán.

 

 

 

 

 

5 rád pre úspešný výber zámkovej dlažby

 

1. Nosnosť zámkovej dlažby nie je daná len jej hrúbkou, ale ovplyvňuje ju aj jej tvar jednotlivých segmentov. Niektoré tvary zámkovej dlažby sú totiž schopné viazať sa so susednými segmentami pevnejšie ako ostatné, čím sa nosnosť dlažby prirodzene zvyšuje.

 

2. Ak potrebujete, aby vaša dlažba bola mrazuvzdorná, mali by ste siahnuť skôr po vibrolisovanej dlažbe ako po vibroliatej. Technologický postup jej výroby totiž zaručuje, že materiál obsahuje len veľmi nízke percento zbytkovej vody, ktorá znižuje schopnosť mrazuvzdornosti. Vibrolisovné dlažby majú aj nižší podiel dusičňanov , čím sa obmedzuje aj sprievodný jav ich vyzrievania, tzv. „výkvety“.

 

3. Podobne by ste mali pouvažovať aj nad tým, či má byť vaša dlažba protišmyková alebo naopak, uprednostníte dlažbu s hladkým povrchom.

Protišmykovú dlažbu je dobré ukladať na miesta, po ktorých chodievame, zatiaľ čo dlažba s hladkým povrchom nechá vyniknúť výtvarnej stránke dlažby. Zámková dlažba s hladkým povrchom sa navyše jednoduchšie čistí.

 

4. Ak potrebujete položiť zámkovú dlažbu na mäkkú, napr. ílovitú pôdu, musíte pripraviť nielen kvalitný podklad, ale zároveň doporučujeme, aby ste siahli po hrubších dlaždiciach. Čím väčšie budú ich dotykové plochy, tým pevnejšia bude ich väzba.

 

5. Pri výbere a plánovaní plochy nezabúdajte ani na koncové tvarovky, ktoré vám pomôžu znížiť nielen pracnosť ale i spotrebu materiálu a obrubníky alebo palisády, ktoré upevnia jej stabilitu.

 

Výber zámkovej dlažby

 

Medzi ďalšie vlastnosti zámkovej dlažbe patrí i odolnosť voči chemickým látkam, ktoré sa používajú v zimnom období na rozmrazovanie chodníkov a ďalších plôch. Spolu s odolnosťou voči obrusovaniu jej povrchu sú tú to však požiadavky, ktoré sa týkajú viac potrieb stavebných firiem ako malých súkromných stavebníkov, pretože sú určené pre výstavbu plôch s vyšším až vysokým zaťažením.

 

Pri výbere zámkovej dlažby je ešte podstatné správne si špecifikovať účel pokládky. Na pokládku zámkovej dlažby okolo domu, na ploche dvora alebo záhradky a pri vhodnom zložení pôdy, môžete použiť zámkovú dlažbu o štandardnej hrúbke 40 alebo 45 mm. Ak je pôda príliš mäkká, siahnite po hrúbke aspoň 60 mm. Zámková dlažba s hrúbkou 60 mm je totiž už určená na pokládku cyklistických alebo príjazdových ciest a znesie zaťaženie do 3,5 tony.

 

Pre kvalitu dlažby je podstatná aj hrúbka nášľapovej vrstvy, ktorá sa pohybuje od 4 mm nahor. Vždy urobíte lepšie, ako sa rozhliadnete po dlažbe s väčšou hrúbkou nášľapu.

 

Pri už spomínanom vyššom dopravnom zaťažení sa obvykle využíva zámková dlažba s hrúbkou 80 mm, no a 100 mm hrubé dlaždice sú určené napr. pre prekladiská alebo parkoviská nákladných áut

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Úžasné projekty na tunning okolia domu

 

Betónové obrubníky a stabilita zámkovej dlažby

 

Ďalšie články na tému Záhrady, záhradné domčeky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: 4gazon.ru, stroygroup-1.ru