Kvalitná pivnica sa veľkou mierou podieľa na úspechoch záhraného pestovania. Po stáročia naši predkovia poznali tajomstvá klenutých pivníc s dokonalou klímou na uskladnenie ovocia a zeleniny ale tiež vína. Prečo práve pivnica s klenbou? Francúzski fyzici dali tamojším pestovateľom za pravdu už v devätnástom storočí, keď dokázali, že je to práve klenba, ktorá dodá kvalitnej pivnici stálu relatívnu vlhkosť (40 – 55%) a tiež správnu konštantnú teplotu 8 – 13°C. Veľa však záleží na skladbe podlahy a tiež usporiadaní izolácie proti vlhkosti.

 

Stavba záhradnej pivnice svojpomocne je možno oveľa jednoduchšia ako si predstavujete. Nezaobíde sa však bez dôkladného plánovania. Ešte skôr ako začneme so samotnou stavbou, musíme si vhodne vybrať miesto, na ktorom, respektíve v ktorom bude naša pivnica stáť. Základom je, aby sa jednalo o časť v blízkosti domu, chaty či chalupy, kde by sa dalo bez problémov kopať do hĺbky bez toho, aby sme nečakane narazili na skalné podložie. Pivničku môžeme zapustiť do zeme úplne, ale tiež len čiastočne a obhrnúť ju zeminou. Populárnym je tiež spôsob zakomponovať túto stavbu do svahu. V dnešnom foto – reporte sa zoznámime so stavbou pivnice, ktorá bude úplne zapustená v zemi.

 

Dnes už nemusíme prácne kopať jamu pre pivnicu ručne. Mnohé firmy aj súkromní podnikatelia ponúkajú za relatívne nízku cenu výkopové práce minibagrom a ten bude pre nás najvýhodnejší. Pamätajme, že vyhĺbený výkop musí byť o niečo väčší než pôdorys budúcej pivnice, kvôli bezpečnosti a dostatku pracovného priestoru.

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Pivnicu tvorí základová doska, na ktorej najskôr vymurujeme steny do potrebnej výšky, spevníme betónom a armatúrou. V prípade potreby zakončíme steny vyrovnávacím vencom.

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Klenby sú jedným z najstarších konštrukčných prvkov. Ich stavbu zvládne zručnejší murár vlastnými rukami, no môžeme požiadať o pomoc profesionála. Pre vytvorenie klenby sa tiež používajú železobetónové prefabrikované oblúkové preklady, ktoré sa vyrábajú v rôznych rozmeroch.

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Na podlahu je napríklad vhodná betónová dlažba položená do štrkového lôžka pre voľný priechod zemnej vlhkosti. Podľa konkrétnych podmienok je vhodné pod úroveň podlahy vložiť drenážne rúrky.

 

Stavba záhradnej pivnice

 

Dôležité je pri výstavbe pivnicu vybaviť ventiláciou a zabezpečiť odvod vzduchu použitého vo vrchole klenby. Nasávanie nového vonkajšieho vzduchu je vyústené pri podlahe.

 

Vnútorný priestor pivnice pri finálnej úprave je možné ponechať bez úpravy, stropné vložky vyrovnať omietkou, obložiť tehlovými remienkami, nalepiť prírodný pieskovcový obklad alebo zvoliť akýkoľvek iný spôsob podľa potrieb a prianí.

 

Stavba záhradnej pivnice

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Vonkajšie bazény, vodné záhrady a vodné prvky

 

Murovanie klenby a oblúka

 

Ďalšie články na tému Záhrady

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: liveinternet.ru, forumhouse.ru

Autor: Ivan Nôta