Tunning schodiskaHarmónia v byte – toto heslo je v ostatných desaťročiach skloňované nielen pri novostavbách, ale tiež prestavbách starších budov. Dominantný prvok v rodinných domoch tvoria schody, no často bývajú „na okraji záujmu“. Neskôr zistíme, že sa do priestoru nehodia a nie sú zladené s ostatným interiérom. Je to chyba, pretože zo schodmi sa dá veľmi pekne pracovať a my ako majitelia by sme toho mali využívať. 

 

Dôležitý býva materiál, z akého sú schody vyrobené. Pre každý priestor sa hodí iný typ. Schodisko tak môže byť buď betónové, kovové, alebo - ako sa stalo v posledných rokoch obľúbeným - drevené schodisko (klasika je klasika).

 

Nie všade sa ale drevo hodí. V moderných priestoroch bude viac sedieť kovové alebo betónové schodisko s kovovými doplnkami, alebo preskleným zábradlím. Moderné prvky tak dávajú vzdušný a zaujímavý priestor okoliu. Kedy uvažovať o drevených schodoch? Tieto sa používajú buď u starších domov, alebo tiež pri novostavbách, kde je interiér ladený do klasického štýlu.

 

Pod pojmom tunning schodiska rozumieme tú správnu realizáciu a úpravu starších používaných schodísk. Schody pri novostavbách nebývajú problém. Samotný návrh a realizáciu rieši stavebná firma naozaj podľa najlepšieho „vedomia a svedomia“. Problém väčšinou nastáva u starších domov, kde je potrebná renovácia schodiska. Rieši sa, či pôvodné schody búrať, alebo len opraviť.

 

Práve pre opravu akýchkoľvek schodov sa hodia nové technologické systémy na obloženie schodov. Ľahko tak obložíte staré schody a dáte im nový moderný nádych v drevenom dizajne. Výhoda je predovšetkým vo jednoduchej montáži, ktorú zvládne každý šikovný domáci majster, v širokom množstve rôznych dekorov. Odpadá búranie starých schodov, čo je veľká výhoda. . Všetko sa obloží novým materiálom.

 

Pri tuningu sú dôležité tiež dizajnové prvky schodísk, ktoré sa stávajú veľmi obľúbenými. Ide hlavne o ďalšie dekoratívne prvky na schodiskách - moderné kovové madlá a populárne dizajnové podsvietenie schodov.

 

Svetlá môžete namontovať buď z boku každého schodu, alebo pod jednotlivé stupienky. Príjemné osvetlenie tak navodzuje doslova meditačnú atmosféru v celom priestore. Nie je problém umiestniť na schody aj farebné osvetlenie s premenlivou intenzitou aj farbou svetla. Toto už nie je výsadou len luxusných domov, ale osvetlenie na schodoch si môže dnes dovoliť každý.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Modulové schody alebo Postavte si schody sami

 

Nástupnice, podstupnice a co.

 

Ďalšie články na tému Schody

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.pinterest.com

(i.n.)