Tvar schodiska sa rodí spolu s návrhom rodinného domu. Bude umiestnené v rámci vstupnej haly alebo začlenené do obytného priestoru, ako tomu často býva u mezonetových bytov, kde sa uplatňujú vzdušné ľahké schodnicové oceľové alebo drevené schodiská.

 

Typológia schodiska

 

V halách možno zvoliť masívnejšie riešenie, stupne sa kladú na železobetónové monolitické dosky alebo sa umiestňujú medzi steny, ktoré ich nesú.

 

Najbezpečnejšie, najpohodlnejšie a najpraktickejšie sú priamočiare schodiská, stupne sú rovné so stálou šírkou stupnice. Krivočiare s kosými stupňami neumožňujú pri veľkom skosení využívať celú šírku schodiskového ramena, sú však skladnejšie a zaberajú menší priestor.

 

Viac sústredenia pri chôdzi z dôvodu narušenia plynulého rytmu vyžadujú schodiská zmiešané, ktoré sú tvarovo veľmi variabilné a prirodzene elegantné. Nie sú vhodné do verejných stavieb s väčším pohybom osôb, prevádzke rodinného domčeka však vyhovujú.

 

Maximálny povolený počet stupňov v jednom ramene je osemnásť, pri väčšom počte je nutné vložiť medzipodesty a vytvoriť dve ramená. Šírka ramena sa odvíja od počtu osôb, ktoré sa na schodisku môžu míňať. Minimálna šírka pre pohodlný prechod je 90 cm, odporúča sa až 120 cm pre prenášanie objemnejších bremien.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Modulové schody alebo Postavte si schody sami

 

Tunning schodiska

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Schody

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.agrohimia.ru

Autor: Ivan Nôta