Údržba bazéna a bezpečnosť jeho prevádzkyAkýkoľvek typ bazéna má svoje nároky na údržbu. Čistota vody záleží nielen na mechanickej a chemickej ochrane, prvoradý je výber kvalitnej filtrácie. Na našom trhu sa vyskytuje niekoľko technológií a filtračných metód. Medzi ľuďmi panuje všeobecná predstava, že čím viac je v bazéne filtračných otvorov, tým je zaistená efektívnejšia cirkulácia vody.

 

Pravda je však taká, že príliš zložité rozvody vnútri aj mimo bazénovej konštrukcie sú najčastejším zdrojom porúch a vyžadujú pomerne častú údržbu. Otvory v bazénovom skelete môžu byť navyše zdrojom nemalých únikov vody. Z tohto hľadiska sa ako ideálne javí použitie bezpotrubných filtračných jednotiek, ktoré môžu byť napríklad ukryté v prístupových schodíkoch. Ich ďalšou výhodou je možnosť uschovania celého zariadenia počas zimnej odstávky bazénu.

 

A čo bezpečnosť? Pri výstavbe bazéna je dôležité dbať aj na bezpečnosť. Bazén na záhrade je nielen miestom zábavy, uvoľnenia a pohody, ale najmä pre rodiny s malými deťmi i zdrojom obáv z náhodného pádu.

 

V Európe sú bežné zákony, podľa ktorých musia byť všetky nekryté bazény vybavené ochrannými prvkami proti utopeniu. Bezpečnostné zábradlie je tzv. pasívnou ochranou, nemôže však nahradiť dôsledný dohľad dospelých. Menej esteticky rušivou ochranou sa môže čiastočne stať aj krycia lamelová roleta, ktorá sa po jedinom otočení kľúča rozvinie cez hladinu, navyše bráni úniku tepla a znečisteniu vody.

 

Bezpodmienečne nutná je úprava bezprostredného okolia bazéna. Povrch terénu nesmie byť klzký, aby nedošlo k úrazu. Nebezpečné môžu byť predovšetkým kamenné a keramické dlažby bez protišmykové úpravy, z ktorých voda vytvorí dokonalé klzisko.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Nechajte ho pracovať, vy si užívajte

 

Vnútorné bazény

 

Ďalšie zaujímavosti na tému Bazény

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.pluh.nsk.ru

Autor: Ivan Nôta