Keď vás koncom augusta prebúdzajú čoraz chladnejšie rána a teploty v noci ďalej neúprosne klesú, je to znak, že sa pomaly blíži jeseň. Akokoľvek na to nemáte chuť a dúfate, že sa k nám predsa len leto ešte na chvíľku vráti -  je najvyšší čas začať myslieť na zazimovanie vášho miláčika a nakúpiť bazénové plachty.

 

Bazénové plachty

 

Zazimovanie bazéna

 

Pokiaľ ste majiteľom nadzemného bazénu, práca spojená s jeho uložením na zimný spánok nebude fyzicky náročná, jej následkom vás skôr zabolí len srdce pri myšlienke, že pre tento rok leto už definitívne skončilo.

 

Nadzemný bazén vyčistite, vypustite z neho vodu, vysajte ho od hrubých nečistôt, nechajte dobre vyschnúť, zložte ho a odložte.

 

V prípade, že vlastníte bazén zapustený do zeme, bude postup trošku komplikovanejší. Ako prvý krok z neho odstráňte hrubé nečistoty, bazén vyčistite špeciálnymi prostriedkami proti riasam, odstráňte z jeho okrajov nánosy vodného kameňa, mastnoty a iných nečistôt a nakoniec vypustite časť vody. Pred jej vypustením však ešte nezabudnite na dôležitý krok a vodu naposledy nachlórujte. Urobte to ešte počas zapnutej cirkulácie, aby sa nečistoty skutočne odplavili a nezostávali v zbytkovej vode bazéne.

 

Špecialisti sa zhodujú na tom, že pokiaľ je v bazéne určité množstvo vody, ten lepšie odoláva tlakom okolitej zeminy a tlak vodného stĺpca zároveň pôsobí aj proti vyššej hladine spodnej vody v jarných mesiacoch a mal by tak zabrániť priesakom. Okrem toho... Pri silných vetroch v jesennom a zimnom období hrozí, že do bazénu padnú kusy polámaných stromov, konáre, či iné predmety, ktoré by mohli bazén poškodiť. Hladina zbytkovej vody v bazéne teda pôsobí aj ako jeho prirodzená ochrana.

 

Názory na to, koľko vody by v bazéne malo zostať, sú však rozdielne. V každom prípade by ste ju mali vypustiť pod výšku zabudovaných cirkulačných rozvodov. Cez zimu by totiž voda v rozvodoch mohla zamrznúť a mohlo by dôjsť k ich vážnemu poškodeniu. Väčšina názorov sa zhoduje v tom, že bazén stačí vypustiť do polovice, resp. ¾ výšky zvyčajného stĺpca. Vtokové trysky uzavrite na zimu zátkami. Do zbytku vody v bazéne musíte aplikovať tzv. zazimovací prostriedok. Trh ich ponúka skutočne dostatok, stačí sa len poradiť s odborníkmi a vybrať si. pH zbytkovej vody v bazéne by sa malo pohybovať od 7,0 do 7,4. Hodnoty namerané nad túto hranicu by ohrozovali zdravie (hlavne vaše oči a pokožku), hodnoty nižšie ako 7,0 by mohli spôsobovať koróziu kovových častí bazénu a vyblednutie jeho fólie.

 

Bazénové plachty

Dôležité je aj rozobratie, ošetrenie a uskladnenie ďalšej výbavy bazénu. Pred prácou, samozrejme, najprv prerušte prívod elektrického prúdu do elektrických zariadení. Rozobratú filtračnú jednotku vyčistite a spolu s čerpadlom uskladnite na nadchádzajúce zimné mesiace v suchom prostredí. Veľká väčšina majiteľov bazénov využíva ako „prikrývku“ pri zazimovaní bazénu ľahké bezpečnostné bazénové plachty. Sú vyrábané z veľmi vysoko zaťažiteľnej polypropylénovej tkaniny a na starosti majú hneď niekoľko úloh.

 

Bazénové plachty

 

Prvou je zabrániť vniknutiu nečistôt do bazénu, ďalšou je ochrana pred snehovou prikrývkou, ochrana malých detí a zvieratiek, ktoré sa k bazénu môžu zatúlať no a nakoniec, je to ochrana pred slnečným žiarením. Jeho vplyvom by sa totiž voda (hlavne z jari) mohla neželane zahrievať a zlepšené tepelné podmienky by podporili vznik rias.

 

Plachtu musíme starostlivo prichytiť, aby ju neodfukoval vietor. V opačnom prípade by bola jej inštalácia zbytočná.

 

Ako si ustelieme, tak budeme spať...a tak sa aj prebudíme.

 

Starostlivé zazimovanie bazénu a jeho prikrytie, či už plachtou, žalúziou alebo zastrešením, nám prinesie radosť hlavne na jar. Správnym zazimovaním si totiž ušetríte kopec práce, ktorá by vás očakávala na jar, pri jeho spustení do prevádzky.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Bazénové desatoro

 

Pekný bazén pri dome si žiada prekrytie

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bazénov

 

 

 © Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk 

 

Foto: boreecanvas.com, coverlon.com