Priestor pod schodamiSchody v dome nemusia byť iba trpenou komunikáciou medzi prvým a druhým poschodím. Môžu byť ich dominantou alebo tiež vhodným úložným priestorom.

 

Urobiť zo schodov niečo viac nie je až také ťažké a problematické ako by sa mohlo zdať. Predovšetkým si, samozrejme, musíme ujasniť o aký interiér ide, či majú byť schody výstavné - napríklad v obývačke, či v reprezentatívnych vstupných priestoroch v hale, alebo či majú byť využité aj ako úložné priestory.

 

Rovnako je, samozrejme, dôležitá aj skutočnosť, či sa jedná o novostavbu, alebo starší byt, či dom, kde si schody, napríklad vyžadujú rekonštrukciu. V zásade nám dnešné stavebníctvo ponúka niekoľko zaujímavých možností ako stvárniť prechod medzi dvoma podlažiami - či už sa rozhodneme pre "pevné" možnosti, ktoré nám poskytuje betón, alebo pre vzdušnejšie riešenie z dreva, alebo kovu a pre tých náročnejších je dokonca k dispozícii riešenie zo skla, alebo z plastu.

 

Vytvorte si úložný priestor pod schodami

 

 

Drevené schodiská  sa môžu vyrábať aj ako samonosné konštrukcie, pričom je nesmierne dôležitá kvalita dreva a aj kvalita samotného prevedenia a cena takého schodiska sa odvíja nielen od jeho rozmerov, ale aj komplikovanosti tvaru a aj od toho, či si želáme schody s drevenými podstupnicami. Ak máme radi netradičné riešenia, môžeme naše schodisko pojať v južanskom duchu a pokiaľ kladieme drevené stupne na betónový základ môžeme podstupnice napríklad vyobkladať farebnou dlažbou, ktorá pri pohľade zdola vytvára zaujímavé optické efekty. Plochu stupníc môžeme dokonca aj vyzdobiť maľovanými ornamentami, ktoré pokryjeme vrstvou kvalitného laku.

 

Vytvorte si úložný priestor pod schodami

 

úložný priestorPriestor pod schodami môže poskytovať prekvapujúce možnosti - dokonca pod ne môžeme umiestniť napríklad aj kuchynský kút, knižnicu, alebo priestor pre hi - fi súpravu a televíziu. Pod drevené, alebo drevom obložené schodisko sa rozhodne neodporúča bezprostredne umiestniť kúpeľňu, vaňu, či sprchovací kút, proste čokoľvek, čo by mohlo po čase narušiť, alebo rozsušiť štruktúru schodov. Priestor pod nimi však môže byť ideálnym miestom aj na situovanie decentne skrytých ukladacích priestorov pre čistiace potreby.

 

Schodiská však, naopak, môžu vniesť aj svetlo do inak uzatvorených častí nášho bytu, ak použijeme napríklad vzdušnú konštrukciu bez podstupníc namiesto starého betónové jadra schodov. Na plochu stupníc nie j v žiadnom prípade vhodné klásť akékoľvek hoci aj dekoratívne predmety, pretože nám môžu spôsobiť kolíziu pri chôdzi po schodoch a prípadne aj nepríjemný pád.

 

Vytvorte si úložný priestor pod schodami

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Výpočet schodov si žiada trochu matematiky

 

Pre stoličkový výťah schody už nie sú prekážkou

 

Ďalšie zaujímavé články o Schodoch

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.promebel.od.ua, www.penza-trade.ru, www.interiorgid.ru, www.7lestnic.com, www.Hongkiat.com