Jednou z možností, ako rozšíriť možnosti rekreačného vyžitia záhrady, je vonkajší bazén a množstvo ľudí ho plánuje, nakoľko chcú svoju záhradu premeniť na oázu relaxu.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že výber toho správneho bazénu je vecou jednoduchou, no je tomu práve naopak. Preto sme pre vás pripravili niekoľko rád. Ak sa nimi budete riadiť, váš bazén sa stane dominantou záhrady, ktorá bude nielen funkčná ale tiež estetická.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Umiestnenie  

 

Pred samotnou stavbou musíte podrobne zvážiť umiestnenie bazéna, odtiaľ sa potom samozrejme odvíja aj úvaha o veľkosti a jeho tvare. Vzhľadom k podložiu a plasticite terénu je určite dobrou správou možnosť železobetónových samonosných konštrukcií, ktoré dovolia bazén usadiť aj do svahu alebo na menej stále podložie (napr. piesok či íl). V súvislosti so vzdialenosťou od domu sa môžete rozhodnúť, či bazén postaviť v tesnom kontakte s obvodovou stenou. Ponúka sa tak možnosť jednoduchého zastrešenia. Dôležitú úlohu samozrejme zohráva dostupnosť prívodu vody, kanalizácie a elektrických rozvodov. Ak je pre vás pri kúpaní dôležité dostatočné súkromie, mali by ste zabezpečiť, aby bazén zostal maximálne skrytý pred skúmavými zrakmi susedov a okoloidúcich. Problém dokáže samozrejme vyriešiť aj stavba múrika alebo vysadenie živého plotu. V tomto prípade si zistite, ako dlho potrvá, než kríky či stromčeky dostatočne vyrastú. Potenciálna hrozba číha aj v prípade samôt, radíme dopredu sa na príslušnom úrade uistiť, že sa vo vašom susedstve neplánuje ďalšia výstavba alebo iné zásahy do krajiny. Uistite sa radšej niekoľkokrát, že po umiestnení bazéna zostane dostatočne široká prístupová cesta. Tým je myslený prístup k vášmu domu aj pre ťažšiu techniku.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Vyberte si vhodný typ

 

Pri výbere bazéna by ste sa v prvom rade mali zamyslieť, na čo a ako často ho bude vaša rodina využívať. Napríklad rodičia, ktorí chcú na záhrade postaviť bazén iba pre potešenie svojich malých detí by si mali uvedomiť, že z  detičiek sa za pár rokov stanú nezávislí mladí ľudia a bazén tak stratí svoju podstatu. Iné je to pri rodinných bazénoch. Kvalitný železobetónový bazén má prakticky neobmedzenú životnosť a môže byť nielen miestom relaxácie a zábavy pre celú rodinu, priateľov a známych, ale aj výborným doplnkom tréningu alebo súčasťou rehabilitácie a liečby. Musíte dbať tiež na to, aby zvolená technológia bola dostatočne odolná proti presakovaniu, mrazu a pohybom terénu. Lacnejšie nadzemné bazény síce nevyžadujú takmer žiadnu stavebnú úpravu, sú však skôr prechodným riešením, kedy musíte počítať s tým, že sa niekoľkometrová konštrukcia stane „vyčnievajúcou“ dominantou vašej záhrady a celého domu. Navyše sú tieto bazény náchylnejšie k poškodeniu.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Na veľkosti záleží

 

S využitím bazéna priamo súvisí tiež voľba vhodnej veľkosti. Tiež tu záleží predovšetkým na vašich finančných a priestorových možnostiach.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Dôležitý je aj váš životný štýl, časové možnosti a rytmy vašej domácnosti. Napríklad malý bazén doplnený o protiprúd dokáže uspokojiť aj náročnejších plavcov, na druhú stranu ak má slúžiť rodine s deťmi a rozvetveným príbuzenstvom alebo ak snívate o krásnych letných dňoch strávených s priateľmi a známymi pri bazéne, nebude pre vás záhradné "pľuvadlo" tou vhodnou voľbou.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

A čo tvar? Zabudnite na štvorce a ovály

 

Dávno odzvonilo časom, kedy bazénom vládli štvorce, ovály a kolesá. Moderné technológie umožňujú výrobu takmer akýchkoľvek tvarov a veľkostí. Od obľúbených "ľadvinkových" bazénov sa dnešné bazény posunuli o ďalší krok. Metóda "strateného debnenia" dovoľuje zmeniť tvar každých 25 centimetrov a záleží teda plne na vašej fantázii a konkrétnych požiadavkách na umiestnenie bazéna. Netradičný tvar môže byť dobrým riešením práve pri nedostatku priestoru. Vhodne navrhnutý a zakomponovaný bazén sa tak stáva estetickou dominantou záhrady, domu aj celého okolia. Obdĺžnikové bazény napriek tomu zostávajú vyhľadávanou klasikou najmä medzi  plavcami  a pri rohovom umiestnení. Obdĺžnik je navyše ideálny pre následné zastrešenie a zakrytie. Tvarovú fádnosť oživia napríklad zrezané rohy alebo prístupové románske schodisko.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Doplnky bazéna

 

Musíte počítať s tým, že každý bazén bude potrebovať aspoň základné doplnky. Sem patrí napríklad letná plachta, aby ste vodu uchránili pred nečistotami a zároveň cez noc uchovali teplo nazbierané počas slnečného dňa. Silnejšia nepriesvitná zimná plachta zabráni rozmnoženiu rias a na jar vám výrazne uľahčí znovu bazénu do prevádzky. Na slovenskom trhu dnes existuje celý rad prídavných komponentov, ktoré podstatne rozšíria a spríjemnia potenciálne využitie vášho bazénu. Jedná sa napríklad o protiprúd poskytujúci luxus športového plávania alebo lokálne masáže, alebo tzv. Blower, ktorý pracuje na princípe vírivky.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

Plne funkčným doplnkom je napríklad románske schodisko, ktoré nielen uľahčí prístup do bazéna, ale stáva sa detským kútikom alebo oázou pre tých, ktorí si v horúcich dňoch chcú vo vode príjemne osviežovať namáhané chodidlá. Ak si chcete kúpanie užívať nezávisle na počasí, mali by ste uvažovať o ďalšiu investíciu do zastrešenia s UV ochranou, ktoré sa ponúka v rade veľkostí aj tónovania - v prípade, že dávate prednosť maximálnemu súkromiu. V kombinácii s ohrevom vody vám dokáže kúpanie predĺžiť o dva až tri mesiace, bez toho aby ste museli očakávať neúnosné zvýšenie nákladov.

 

 

Ako postupovať pri výbere bazénaEstetika priestoru

 

Každý bazén sa bez ohľadu na typ a veľkosť stáva dominantou záhrady a celého domu. Samozrejme že jeho hlavnou úlohou je slúžiť aktívnemu odpočinku a pohodovej zábave, nesmiete ale zabudnúť, že bazén znamená aj desiatky metrov štvorcových plochy. Radšej by ste mali zvážiť konzultáciu so záhradným architektom, ktorý vám pomôže zvoliť vhodný typ bazéna, ale aj dobre rozvrhnúť priestor pre oddych a zábavu, aby záhrada mohla užívateľom slúžiť po celý rok. Vhodne vybrané rastliny, rôzne múriky a ďalšie záhradné doplnky môžu mať nielen úžitkovú funkciu, ale urobia z domu a záhrady váš súkromný raj, ktorý vám bude každý závidieť. Finančne náročnejšie zapustené bazény pôsobia rozhodne lepšie, než lacnejší variant nadzemných bazénov. Poskytujú nielen neprebernú možnosť tvarov a veľkostí, ale výberom farebných fólií, rôznym dekorom a zabudovaným osvetlením môžete úplne zmeniť celkovú vizáž záhrady, a tým vlastne aj celého domu.

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

Ako postupovať pri výbere bazéna

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Vlastniť alebo nevlastniť bazén?

 

Bazénové plachty pre zazimovanie

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Bazény

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.usualhouse.com, www.fishki.net Autor: Ivan Nôta