KrytinyPri rozhodovaní, aká podlahová krytina je najvhodnejšia pre váš nový, či práve rekonštruovaný byt, by ste mali brať do úvahy najmä skutočnosť, že podlahu budete vnímať svojimi zmyslami pri každom kroku, ktorý v byte urobíte. Či to chcete alebo nie, podlahu budete vidieť, cítiť a dokonca i počuť.

 

 Prv než sa teda rozhodnete, zvážte, čo od vašej podlahovej krytiny očakávate. Určite chcete, aby bezchybne plnila svoj účel. Bola nielen príjemná na oko a dotyk, ale mala i dlhú životnosť. Zamyslite sa najmä nad mierou jej budúceho zaťaženia a v žiadnom prípade sa výbere nenechajte zlákať iba jej vzhľadom. Zoberte do úvahy aj fakt, že kvalitná podlaha by sa mala skladať z troch vrstiev a to tenkej povrchovej, roznášacej a zvukovoizolačnej vrstvy.

 

Najbežnejšie druhy podlahových krytín

 

Medzi najkvalitnejšie patria odjakživa drevené podlahy, ktoré nielenže zvukovo dobre izolujú, ale aj výborne udržiavajú teplo a sú veľmi príjemné na dotyk bosou nohou. Na rozdiel od iných typov podláh, drevená síce nepriťahuje prach, ale jej povrch je pomerne mäkký a preto sa nehodí na použitie do silne zaťažených, rušných miestností a taktiež nie do predsiení. Ak ju využívate správnym spôsobom, bude vám verne slúžiť celé roky. Pokiaľ časom predsa len dojde k jej poškodeniu, napríklad škrabancami, postačí, ak ju prebrúsite a prelakujete. Pomerne veľkou nevýhodou drevených podláh je ich vyššia nadobúdacia cena a skutočnosť, že v kombinácii s podlahovým kúrením, je možné použiť len niektoré typy.

 

Náhradou drevených podláh sa v poslednej dobe stali laminátové podlahy, ktoré sú akýmsi novodobým módnym hitom. Majú oproti klasickému drevu tvrdší a odolnejší povrch a ich kresba je veľmi príjemná a stálofarebná, pretože ju tvorí tapeta potiahnutá vrstvou laminátu. Oproti dreveným podlahám sú cenovo ľahšie dostupné. Podľa zaťaženia sa laminátové podlahy delia na niekoľko tried. Nižšie čísla piktogramov označujú podlahy hodiace sa viac menej do spální, tie s vyšším označením znesú aj vysokú záťaž, hodia sa do frekventovaných miestností a aj predsiení, pretože na nich nezostávajú stopy po ťažkom nábytku, vysokých opätkoch a dokonca ani po psích pazúrikoch. Uškodiť im však môže voda, pretože laminát vlhkom stráca svoj tvar a spolu s ním aj úžitkové funkcie.

 

Nevýhodou laminátových podláh je ich chlad, pretože ich povrch nie je schopný udržať teplo Zároveň majú len nízku schopnosť zvukovej izolácie. Len skutočne kvalitné a tým pádom aj drahé laminátové podlahy, dokážu kvalitne izolovať zvuk, pretože sú vyrábané z vysokotlakého laminátu. Pri aplikácii iných laminátových podláh musíte rátať s pokládkou zvukovoizolačných podložiek. Laminátové podlahy sa vďaka svojej malej hrúbke vynikajúco hodia na rekonštrukciu, kedy ich možno pokladať aj na pôvodnú podlahu.

 

 

Krytiny

 

Keramická dlažba je materiál, ktorého použitie sa vynikajúco oplatí vo vstupných priestoroch, kúpelniach a vo WC. Je totiž odolná proti vode, jednoducho sa čistí i udržiava a jej povrch má vlastnosti, ktorým vďačí za veľmi vysokú životnosť. Povrch keramickej dlažby je na pocit veľmi chladný, ale na rozdiel od dreva, sa hodí aj na kombináciu s podlahovým vykurovaním. Akumulované teplo sa z nej totiž uvoľňuje len pomaly a postupne.

 

Krytiny

 

Kvalita dlaždíc býva označovaná stupňom oderu a ich úprava môže byť glazovaná alebo neglazovaná a protišmyková. Do kúpeľne tak potrebujeme dlažbu s kvalitnou protisklzovou úpravou, ale jej stupeň oderu nemusí zodpovedať stupňu v rušných miestnostiach.

 

Neglazovaná keramická dlažba pripomína leštený kameň a preto je pomerne preferovaná. Originálna podlaha z prírodného kameňa je v porovnaní s keramickou dlažbou neporovnateľne drahšia. Novinkou, ktorá sa objavila na trhu sú veľkoformátové dlaždice, ktorých hrana môže mať veľkosť až do 1 m. Najmä vo veľkých alebo otvorených interiéroch pôsobia veľmi efektne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Laminátová podlaha

 

Poter - podklad vhodný pre podlahy

 

Ďalšie články, rady, tipy na tému Podlahy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: kov.by, lushome.com, stone-work.ru