Podkrovná romantika vyzerá krásne v katalógoch, v praxi to až tak romanticky nefunguje. V horúcich letných mesiacoch je často v týchto priestoroch na nevydržanie a na spánok či relaxačné aktivity v prípade, že nemáme náš dom a chalupu vybavenú klimatizáciou môžeme v mnohých prípadoch zabudnúť.

 

Ako zabrániť prehrievaniu podkrovia?

 

Zatiaľ čo pred dvadsiatimi, tridsiatimi rokmi stačilo podkrovie zatepliť „šestnástkou“ vatou, dnes už by také podkrovie neprešlo stavebným povolením. Dovárať klimatizáciu do podkrovia dodatočne je však veľmi problematické. Ako si teda poradiť, aby sa v našom starom podkroví dalo vôbec v lete dýchať? Máme pre vás niekoľko tipov.

 

Pri akútnych prípadoch, kedy sa na dôkladnú izoláciu strechy až tak veľmi nehľadelo sa síce kvôli komfortu nevyhneme jej rekonštrukcií, no v mnohých prípadoch postačia jednoduchšie riešenia.

 

Vetrací režim: Ani tá najkvalitnejšia izolácia vám nepomôže, ak budete miestnosť otepľovať nielen od strechy, ale aj zvnútra. V praxi to znamená po celý deň napríklad miestnosti zadebniť, zatiahnuť závesy, žalúzie, vetrať až večer v okamihu, keď vonkajšia teplota pocitovo klesne pod teplotu v miestnosti. Vetrajte pokiaľ možno len oknami zo severnej strany. Počas dňa sa nepokúšajte vetrať. Niekedy môže prúdiaci vzduch vyvolať pocit osvieženia, v skutočnosti sa do miestnosti dostáva ďalší horúci vzduch.

 

Predokenné žalúzie: Klasické vnútorné žalúzie sú dobré pre bežné podmienky, dobre zatieňujú pred slnkom, ale nezabránia preniknutiu tepla až do vnútorných priestorov. Najlepšie teplo je len to, ktoré sa vôbec do miestnosti nedostane. Vonkajšie žalúzie majú tú výhodu, že je možné montovať aj dodatočne na okno. Nevyzerá to síce nijak extra, navyše sa tým zmenšuje viditeľná výška presklenia, Lenže mnoho z nás by teraz žilo pokojne v tmavej nore, hlavne aby tam bol chládok na spanie. To isté platí aj pre strešné okná. Tá majú tú výhodu, že na existujúce modely možno vcelku lacno a elegantne primontovať vonkajšiu markízu. Aj u strešných okien je možné samozrejme zabudovať vonkajšiu roletu, tá je pochopiteľne ešte účinnejšia. A navyše chráni strešné okno napríklad pred krúpami.

 

Elektrický vetrák: Keď je najhoršie, pomôže aj vetrák. Ideálne sú oscilačné, aby sa pravidelne hýbal vzduch. Navyše sú účinné aj pri malých otáčkach, keď nerobia rámus a možno pri tom spať.

 

Zrkadlové fólie na okná: Prvok u nás veľmi málo využívaný. Fólie sa predávajú v niekoľkonásobnom prevedení podľa vlastností. Veľa ľudí pozná bezpečnostné fólie a má ich nalepené napríklad na oknách na prízemí. Hlavne na verejných budovách s veľkým presklením však vidíte protislnečné fólie, ktoré zvonku pôsobia ako zrkadlo a zvnútra sú priehľadné len s miernym zatmavením. Na rodinnom dome, chalupe či chate to možno nie je veľmi na parádu, ale zatiaľ čo predokenné rolety by vás stáli napríklad 250 – 300€ na jedno okno, tu je to zhruba 20 eurová záležitosť. Pritom taká fólia dokáže odraziť aj 80 percent slnečného žiarenia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Pocit chladu v byte aj pri vyšších teplotách?

 

Skryté kúrenie pomocou opletených výmenníkov tepla

 

Ďalšie články na tému Kúrenie

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.vira.ru

Autor: Ivan Nôta