1. Bazén by nemal byť záležitosťou domácich majstrov

Výstavba kvalitného a vhodného bazénu si vyžaduje odborné znalosti a poskytnutie individuálneho poradenstva kvôli rozličným účelom jeho využitia a samozrejme aj podmienkam pre výstavbu, počnúc naplánovaním vhodného miesta, tvaru a výberu materiálu.

 

Bazénové desatoro

 

Svojpomocná výstavba je náročnejšia na čas a koordináciu rôznych majstrov, či už ide o elektrikára alebo obkladača.

 

2. Plánovanie investície

 

Na začiatku plánovania by vám malo byť jasné, koľko chcete do bazénu investovať. Nezabudnite pritom rátať aj s rezervou na neočakávané výlohy, aby vás počas stavby nič nezaskočilo. Na základe možnosti vašej investície odborník zváži možnosti a vypracuje ponuku.  

 

3. Predchádzajte tieňu

 

Pre vonkajší bazén je slnko najvhodnejším zdrojom energie potrebnej na ohriatie vody. Hlavne poobedňajšie slnko má schopnosti ohrievať vodu pomerne rýchlo na príjemnú teplotu.

 

Bazénové desatoro  

 

4. Nie pod stromy

 

Nielen voda ale aj samotné filtre budú zbytočne zaťažované množstvom lístia, ihličia, kvetov a ďalších nečistôt, padajúcich zo stromov priamo do bazénu. Pocit súkromia vám môžu zabezpečiť aj pergoly alebo živé ploty a pod.

 

5. Stavajte v závetrí

 

Pre vhodnú polohu bazénu je dobré poznať dráhy prúdenia vetra na danom pozemku. Nielenže sa vo vetre zle pláva, ale navyše vietor pôsobí na hladinu a vytvorené vlny narážajú na okraje bazénu, čím sa voda automaticky ochladzuje. Ak ste prinútení stavať bazén na podobnom mieste, prúdenie obmedzíte napríklad výstavbou ochranného múrika, vysadením stálozelených kríkov alebo strieškou. Tým sa vám možno podarí predĺžiť si kúpaciu sezónu až do neskoršej jesene.

 

Bazénové desatoro

 

6. Dôležité je zariadenie na úpravu vody

 

V ponuke trhu sa nachádza niekoľko kvalitných čistiacich zariadení, ktoré v spojení s vašou pravidelnou starostlivosťou a prípravkami na čistenie vody eliminujú jej znečistenie a ochránia pred vznikom nepríjemných baktérií. Tešiť z čistej vody sa môžete aj napriek jej nie nadmierne častej výmene, následkom ktorej by vaše náklady mohli stúpnuť „do nedozerných výšin“. Čistota vody, ktorú hodnotíme voľným okom je dôležitá a ešte dôležitejšia je čistota „neviditeľná“.  

 

7. Nešetrite na prikrytí či zastrešení

 

Voda vo vašom bazéne počas noci rýchlo chladne. Vhodným riešením zakrytia sú fóliové plachty bez ohľadu, či ich napíname ručne alebo má ich systém mechanický pohon. Vhodné sú aj špeciálne typy žalúziových mechanizmov. Zastrešenie má výhodu v tom, že kryje a ochraňuje váš bazén pred znečistením po cely rok, navyše zaručuje nerušenú pohodu pri kúpaní aj v menej ideálnych podmienkach.  

 

8. Schody alebo rebrík musia plniť účel

 

Do bazénu sa takmer vždy dostanete bez problémov, často je ale ťažšie z neho vyliezť. Či sa už rozhodnete pre rímske schody, alebo jednoduchý rebrík z nehrdzavejúcej ocele to záleží na vás a veľkosti bazénu. Podstatné je aby povrchy schodov boli protišmykové a boli vybavené zábradlím. Okrem toho, do konštrukcii schodov sa dajú vbudovať napr. zariadenia na masáže alebo tvorbu vĺn či protiprúd.

 

Bazénové desatoro  

 

9. Správne rozhodnutie o vybavení a veľkosti

 

Ideálna dĺžka bazénu používaného pre domáce kondičné plávanie je 8x4 m pri hĺbke 1,35 - 1,60m. Prečo? V takomto bazéne totiž môžu vedľa seba plávať aj 2 osoby. Hornej hranici rozmerov bazénu môže medze určiť samozrejme iba veľkosť pozemku. Pri rozmeroch pod 8 m dĺžky a účelu na kondičné plávanie treba do bazénu zabudovať zariadenie na tvorbu protiprúdu.  

 

10. Povolenie na stavbu

 

Pevný, zapustený bazén je stavebná konštrukcia a jeho stavbu treba ohlásiť na stavebnom úrade. Pri plochách väčších ako 25 m je potrebné stavebné povolenie. Pokiaľ zveríte výstavbu bazénu do rúk renomovanej firmy, ktorá je na túto činnosť zameraná, povolenie vybaví za vás.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Pekný bazén pri dome si žiada prekrytie

 

Vlastniť alebo nevlastniť bazén?

 

Ďalšie zaujívavé články, rady a tipy na tému Bazény

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.ospa-schwimmbadtechnik.de, www.archiwum.allegro.pl, www.Fabrykaogrodow.pl, www.budujemydom.pl