Ak ste zanieteným plavcom alebo len radi relaxujete vo vode, a vaše priestorové a samozrejme aj finančné možnosti vám dovoľujú vybudovať si vnútorný bazén vo vlastnom dome, neváhajte. Veď čo môže byť príjemnejšie ako si uvoľniť unavené svalstvo niekoľkými šírkami a to bez ohľadu na počasie za oknami? Navyše pri túžbe zaplávať si odpadá zbytočné prezliekanie sa z domáceho odevu, vyťahovania auta z garáže a cesta na mestskú plaváreň. Vodnú plochu budete mať po ruke kedykoľvek si na ňu spomeniete. Okrem toho, v porovnaní s vonkajším bazénom sú čistenie a údržba toho vnútorného bazéna menej náročné.

 

Vnútorné bazény  

 

Vnútorný bazén si môžete dovoliť dobudovať aj v priestoroch staršieho domu, nikde nie je napísané, že sa s ním musí počítať už pri plánovaní novostavby. Ak sa totiž aj v staršom dome nájde vyhovujúci priestor, dá sa poľahky zmeniť na miestnosť s bazénom, samozrejme, keď si zato zaplatíte. Vybratá firma vám vďaka technológii strateného debnenia postaví bazén v tvare podľa vašich predstáv a systém bezpotrubnej filtrácie vám dnes dovolí vnútorný bazén vybudovať už aj bez komplikovaného kopania a ukladania potrubných rozvodov. Bezpotrubná filtrácia býva zvyčajne nenápadne zabudovaná v bazénových schodoch.

 

Čo je dôležité vedieť o vnútorných bazénoch

Vnútorný bazén je vhodné umiestniť v prízemí domu, aby ste v miestnosti mohli vybudovať vstup priamo na terasu domu, kde sa v letnom období môžete po plávaní nerušene slniť. Vhodné by bolo prepojenie veľkoplošnými posuvnými dverami, ktoré sa za priaznivého počasia dajú odsunúť a miestnosť tak bude prepojená s terasou alebo záhradou.

 

Vnútorné bazény

 

Väčšina majiteľov domov sa rozhoduje pre bazény v tvare obdĺžnika, aby sa v nich dalo dobre zaplávať. Pokiaľ si nemôžete vybudovať dostatočne veľký bazén na pohodlné plávanie, tento problém za vás vyrieši zariadenie na vyrábanie protiprúdu.

 

Čo sa týka teploty vody v bazéne, ideálne by sa mala pohybovať v rozmedzí od 25 do 28°C, teplota vzduchu by mala byť o stupeň vyššia. Ohrievanie vody môžete zabezpečiť niekoľkými spôsobmi, najčastejšie využívaný je elektroohrev cez výmenník alebo tepelným čerpadlom. Solárny ohrev sa vzhľadom na naše klimatické podmienky väčšinou využíva len ako alternatívny spôsob s uplatnením v teplých jarných dňoch a v letnej sezóne.

 

Čo sa ohrievania vzduchu týka, ideálne vám poslúži kombinácia primárneho kúrenia s podlahovým. Veď čo už môže byť príjemnejšie pre bosé mokré chodidlo, ako napr. vyhriata keramická dlažba? Ako primárne, hlavné kúrenie vám vynikajúco poslúžia konektory s ventilátormi, ktoré nielenže ohrejú okolitý vzduch, ale zároveň zabezpečia, aby sa na presklenných stenách či veľkoplošných oknách nezrážala vodná para. Zarosené okná totiž nepôsobia ani zdravo ani esteticky.

 

Vnútorné bazény

 

Ideálna vlhkosť v miestnosti, v ktorej sa bazén nachádza, dosahuje 60-70 %. Zabudovaním odvlhčovačov vzduchu a ich optimálnym využívaním zabezpečíte, že relatívna vlhkosť v miestnosti nebude prekročená, čím zabránite, aby sa na stenách tvorili plesne.

 

Pozor, bazénu však neprospieva ani nízka vlhkosť. Suchý vzduch môže mať totiž za následok odparovanie sa príliš veľkého množstva vody z bazénu.

 

Ak vás zajíma, koľko vody sa pri určitej teplote vody a vzduchu odparí z vášho bazénu, koeficient v príslušnom okienku tabuľky vynásobte jeho plochou udanou v m2. Vyjde vám údaj v litroch vody, ktorý predstavuje vyparovanie sa za 1 hodinu.

 

Teplota vody 26 °C 28 °C 30 °C 32 °C 34 °C 36 °C
Teplota vzduchu            
26 °C 0, 153 0, 207 0, 271  0, 339  0, 415  0, 499
28 °C 0, 117 0, 171 0, 235  0, 303  0, 379  0, 463
30 °C 0, 077 0, 131 0, 195  0, 263  0, 339  0, 423

 

 

Ak má voda teplotu 26°C a teplomer v miestnosti ukazuje 28°C a váš bazén má plochu 18 m2, tak výpočet predstavuje 0,117x 18 = 2,1

To znamená že z vášho bazénu sa v priebehu hodiny odparí 2,1 l vody.

Najúčinnejším riešením proti prílišnému odparovaniu vody je, popri ideálnej teplote vzduchu i vody v bazéne, jeho prikrývanie v čase, keď sa v ňom nekúpeme.

Čo sa ďalšieho vybavenia vnútorného bazénu týka, všetko záleží od obsahu vašej peňaženky. Podlaha miestnosti by mala mať protišmykovú úpravu, aby nebola nebezpečná najmä pri vychádzaní z vody. Ak máte v rodine malé deti, mali by ste okolo bazénu vybudovať aj ochranné zábradlie. Nezabúdajte aj na vybudovanie oddychovej zóny, s príjemnými lehátkami a kúskom zelene. Vašim kvetom sa pri bazéne vďaka zvýšenej vlhkosti a dostatku denného svetla, bude dariť skvele.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Parné kabíny

 

Pred stavbou sauny

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bazénov

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.tati3dportfolio.blogspot.com, www.бассейн18.рф, www.freelance.ru