2011-06-19VÝBER A VÝROBA SCHODOV

 

Plánujete si dať nainštalovať nové, alebo prerobiť staré schody? Tu je pár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere.

 

Ako prvý krok je potrebné si dôkladne premyslieť aký typo schodov vlastne chceme - či drevené samonosné, alebo schody murované, resp. vybetónované iba drevom obložiť. Či uvažujeme o využití priestoru pod schodami napríklad ako úložného priestoru na kabáty a podobne.

 

Ak sme si už stanovali tvar a základnú filozofiu schodov, potom je rozhodne potrebné presne si vymerať ich veľkosť a výšku - najlepšie ak to urobí technik, ktorý príde budúce schody zamerať. Drevo z ktoreho budu schody zhotovené by malo byť dôkladne presušené a kvalitne spracované, ina sa schody deformujú a ich nosnosť a stabilita bude ohrozená.

 

Pri konštrukcii schodiska vždy treba myslieť predovšetkým na našu bezpečnosť a pohodlie - schodisko by nemalo byť užšie ako 90 centimetrov a nemalo by mať viac ako 16 schodov za sebou. Ak má schodov viac, mali by byť podľa stavebnej normy rozdelené podestou.

 

Nášľapné stupne schodov nesmú byť šmykľavé a ak sú obložené dlažbou táto by mala mať protišmykové drážky.  

Schodisko musí byť riadne osvetlené - cez deň je vhodné napríklad presvetlenie zhora pomocou strešného okna. Na osvetlenie je vhodné použiť centrálne osvetľovacie teleso a prípadne bočné menšie osvetľovacie telesá na úrovni stupníc. Je dôležité aby svetlo pri vystupovaní a zostupovaní po schodoch neoslňovalo.

 

Myslite aj na svoje pohodlie, čo sa týka upratovania - materiály ako sklo a chróm sú náročné na údržbu a vyžadujú neustále striehnutie na zotieranie odtlačkov prstov a dlaní.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Výpočet schodov si žiada trochu matematiky

 

Oprava betónových schodov

 

Ďalšie zaujímavé články a rady na tému Schody a zábradlia

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Fofo: ant-stroy.com