Aj keď sa väčšina schodísk rodinných domov nachádza v ich interiéri, predsa len sa občas stane, že si situácia vyžaduje vybudovať aj schodisko vonkajšie.

 

Vonkajšie schody rodinných domov

Väčšinou ide o prípady, keď sa majiteľ rozhodne, oddeliť samostatné poschodie napr. na prenájom a vytvoriť si tak ďalší vstup do domu. Ďalším prípadom je zabezpečenie rýchlejšieho prístupu do záhrady, na terasu alebo do pracovnej dielne.

 

Dôvodov na stavbu či dodatočnú prístavbu sa nájde skutočne dostatok a v mnohých prípadoch sa medzi nimi určite nachádza aj dôvod estetický.

 

Materiálové a konštrukčné riešenia vonkajších schodov

 

V prvom rade si je nutné uvedomiť, že vonkajšie schodisko musí, na rozdiel od interiérového, takmer dennodenne zápasiť s vplyvom poveternostných podmienok, čo podstatne mení nároky na jeho vlastnosti. Preto sú zrejme najvhodnejším a zrejme aj najpoužívanejším materiálom na výrobu schodísk práve kovy ako napr. oceľ, ktoré majú vynikajúcu životnosť a odolnosť a aj potrebnú hmotnosť, ktorá zaručuje stabilitu konštrukcie.
 
Vonkajšie schody rodinných domov  
Použitie bežnej ocele si vyžaduje ešte následnú povrchovú úpravu lakovaním, preto sa častejšie používa jej pozinkovaná úprava alebo nerez a ako nášľapové stupne sa využívajú zvarované rošty a alebo platne z protišmykového plechu.
 
Čo sa týka typov konštrukcií schodov, ponúkajú sa 3 možnosti. Vretenová konštrukcia, základ známych točitých schodov, sa využíva všade tam, kde výstavba obmedzená nedostatočným priestorom alebo je potrebné viesť schody inak ako priamo. Priama a zalomená konštrukcia sa dá využiť len na miestach s dostatkom miesta.
 
Vonkajšie schody
 
Na to, aby bolo kovové schodisko dokonale bezpečné, musí byť odborne prichytené do betónových základov, resp. do nosnej steny a zabúdať sa nesmie ani na jeho funkčné zábradlie.
 
Na realizáciu vonkajších schodov sa však dajú využiť aj iné stavebné materiály, ktoré sú stále a dokážu odolávať vplyvom počasia. Niektoré sa dajú medzi sebou aj vhodne kombinovať a patri k nim v prvom rade betón, liatina, kameň a drevo. Časté sú kombinácie s kovom, ale aj plastom a sklom.
 
Vonkajšie schody rodinných domov
 
Výber materiálu závisí predovšetkým od potrebnej dĺžky schodov. Betón je síce ťažký a stabilný, ale hodí sa len na výstavbu schodiska do menších výšok. Často sa využíva na riešenie schodov stúpajúcich ku vchodovým dverám alebo na prekonanie výškového rozdielu medzi úrovňou záhrady a terasy. Podobne je na tom aj kameň, ktorý dáva schodisku originalitu, zvláštny charakter a navyše je takmer dokonale trváci. Jeho povrch však potrebuje zvláštnu protišmykovú úpravu.
 
Veľmi časté uplatnenie v exteriéri nachádza aj drevo, ktoré je oproti prvým spomínaným materiálom ľahké a práve preto vhodné na výstavbu schodov do väčších výšok. Drevo však podobne ako kameň, potrebuje povrchovú úpravu, ktorá zlepší jeho kvalitu.
 
Pri výbere vhodného materiálu pre vonkajšie schody je ďalej dôležité vychádzať aj z celkového štýlu stavby, aby neboli na realizáciu schodov použité materiály, ktoré nebudú s architektúrou domu harmonizovať.
 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:
 
 

Vytvorte si úložný priestor pod schodami

 

Mnoho ďalších zaujímavých článkov, postupov a rád na tému Schody

 

 

© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 

 

Foto: www.shody-modern.lviv.ua, www.stroim-domik.net, www.makeladder.com, www.goodstairs.ru, ritlen.ru