Schodiskové ramená a podesty musia mať na voľných stranách zábradlia (táto podmienka neplatí napríklad u schodísk do 5 stupňov a pri sklone do 25 stupňov). Priame schodiskové ramená so šírkou do 1 050 mm musia mať madlo na jednej strane, ramená širšie musia mať madlo po oboch stranách. Rameno širšie ako 2 750 mm sa odporúča rozdeliť medziľahlým zábradlím s držadlom.

 

Odporúčané rozmery schodiskového zábradlia

 

Osadenie zábradlia môže byť zhora alebo z boku a do priechodnej šírky môže zasahovať maximálne 50 mm, madlá maximálne 100 mm. Držadlo musí mať prierez vhodný pre uchopenie rukou zhora, konce dutých madiel musia byť uzavreté. Medzery v zábradlí medzi tyčami, tabuľovými prvkami a podobne nesmú byť väčšie ako 120 mm, s voľným prístupom detí potom minimálne 80 mm.

 

Najmenšia výška zábradlia by mala byť pri rodinných domoch 900 mm (tzn. znížená výška, ak je hĺbka voľného priestoru najviac 3 m), 1 000 mm pri bytových domoch (ak je hĺbka voľného priestoru najviac 12 m), 1 100 mm (ak je hĺbka voľného priestoru najviac 30 m), 1 200 mm - zvláštna výška - u výškových budov, rozhľadní (hĺbka voľného priestoru viac ako 30 m).

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Schody - typy a rozdelenie

 

Vonkajšie betónové schody

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Schody a zábradlia

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Autor: Ivan Nôta