plynový kotol Jednými z najekologickejších a tiež najekonomickejších kotlov v slovenských domácnostiach sú plynové kotly. Aj keď ich dobré meno pošramotila nedávna plynová kríza a tak isto ich pozíciu oslabujú neustále stúpajúce ceny plynu, ešte stále patria medzi najrozšírenejšie.

 

Plynový kotol a jeho prednosti

 

Ponuka plynových kotlov na trhu je široká, takže zákazník si môže vybrať skutočne podľa svojej špecifickej potreby. Plynové kotly sú síce o niečo drahšie ako kotly na tuhé palivo, ale zato... Vyššie náklady na ich zakúpenie dokonale kompenzuje pohodlie pri ich prevádzke. Plynové kotly okrem toho vykazujú nízke emisie, sú nízkoúdržbové a výrobcovia im garantujú dlhú životnosť. Okrem toho je ich prevádzka veľmi tichá.

 

Podľa prevedenia a certifikácie spaľujú plynové kotly všetky bežné palivá: zemný plyn, propán a propán-bután a ich veľkou prednosťou je možnosť plynulej regulácie výkonu. Plynové kotly sa od seba odlišujú rozdielnym výkonom, typom konštrukcie, spôsobom inštalácie a efektívnosťou využitia.

Podľa konštrukcie sa delia na závesné alebo stacionárne. Stacionárne plynové kotly sú výkonné kotle vyrábané z liatiny, stoja na zemi a sú určené skôr pre staršie vykurovacie systémy a systémy v rozľahlých domoch, ktoré potrebujú veľký objem vody. Závesné kotly sú modernejšie, menších rozmerov, ale napriek tomu dosahujú výkony potrebné pre vykurovanie menších obytných jednotiek. Sú kompaktné a vynikajú svojím dizajnom. Práve na tomto základe sa môžu zavesiť na stenu kdekoľvek v interiéri, samozrejme, pokiaľ to dovoľuje ich technické riešenie.

 

Ak má byť plynový kotol využívaný aj na prípravu teplej vody, je potrebné sa rozhodnúť pre kombinovaný kotol. Podľa požiadavky na množstvo teplej vody sa kotly ďalej rozdeľujú na kotly so zásobníkmi (bojlermi) a s prietokovým ohrevom. Práve tie ohrievajú vodu len pri okamžitej spotrebe, čím sú v porovnaní so zásobníkovými typmi omnoho lacnejšie, pretože nepotrebujú teplú vodu neustále dohrievať na stanovenú teplotu. Naproti tomu plynové kotly so zásobníkmi poskytujú užívateľov väčší komfort.

 

Klasický kotol

Podľa objemu tepla, ktoré sa vytvorí pri spaľovaní plynu rozdeľujeme kotly na klasické, nízkotepelné a kondenzačné. Klasický kotol je stacionárny, konštruovaný na prevádzku so suchými spalinami. Ich nevýhodou je vysoká teplota vstupnej vody do kotla, a tak isto práca s okamžite klesajúcou teplotou vykurovanej vody. V mieste napojenia kotla na vykurovaciu sústavu musí byť osadené zariadenie – zmiešavacia armatúra, ktorá zabraňuje kondenzácii vodnej pary obsiahnutej v spalinách a k následnej korózii na vstupe vody do kotla. Klasické kotly nájdu využitie v domácnostiach, v ktorých sa nespotrebuje veľa tepla a vhodná je ich kombinácia s prietokovými ohrievačmi.

 

Nízkoteplotný kotol

Podobne ako klasický, aj nízkoteplotný kotol pracuje na prevádzke so suchými spalinami, na rozdiel od neho však umožňuje prevádzku s plynulo klesajúcou teplotou vody. Kvôli možnej kondenzácii musí byť jeho teplovýmenná plocha vyrobená z nehrdzavejúceho materiálu. Predpísaná teplota vstupnej vody môže je podstatne nižšia a na napojenie kotla na vykurovaciu sústavu nie sú potrebné zmiešavacie armatúry.

 

Kondenzačný kotol

Kondenzačný kotol je plynový kotol konštruovaný na princípe kondenzácii vodnej pary obsiahnutej v spalinách a je veľmi žiadaným, pretože vyrába energiu vodnej pary. Jeho teplovýmenná plocha musí byť vyrobená z materiálu odolnému voči korózii, voči ktorej musí byť odolná aj komínová konštrukcia. Spaliny sú ohrievané na teplotu od 40 do 90 °C a teploty vstupnej vody do vykurovacieho systému nie je obmedzená. Aby však mal komín dostatočný ťah, musí byť kotol vybavený aj vzduchovým alebo spalinovým ventilátorom. Vďaka využitiu tepla z vodnej pary, je účinnejší ako klasický kotol. Oproti ostatným dvom typom plynových kotloch spotrebuje aj menšie množstvo plynu.

 

Vo všeobecnosti sú moderné plynové kotly vybavené poistnými ventilmi, bezpečnostnými čidlami, tepelnými poistkami a ďalšími bezpečnostnými prvkami. V prípade, že dôjde k poruche na systéme, zastaví sa prívod paliva a kotol sa vypne z prevádzky. Dnešné plynové kotly sú teda okrem iných predností aj vysoko bezpečné zariadenia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Vykurovanie v pasívnych domoch

 

Kaskádové kotolne

 

Ďalšie články na tému Kúrenie a ohrev vody

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.heitkoetter.de