Aký kotol do domu? Ceny energií stúpajú a každému z nás by malo záležať na tom, koľko ho bude stáť vykurovanie domácnosti či ohrev vody. Na trhu existuje veľký výber, avšak, nie je kotol ako kotol... Výšku nákladov okrem iných aspektov ovplyvňuje aj kvalita kotla a jeho typ, preto si musíme dať dobre záležať na jeho výbere. Dôležitý je nielen jeho výkon kotla a jeho bezporuchový chod, konštrukčné riešenie, bezpečnosť, možnosť servisu, ceny a tiež napr.: rozmery.

 

Najdôležitejšiu úlohu zohráva určenie typu vykurovacieho systému a zdroja energie, teda druhu paliva, ktorým budeme kotol zásobovať. Z tohto hľadiska môžeme vyberať medzi elektrickými, kotlami na ušľachtilé palivá ako zemný plyn alebo propán-bután, kotlami na kvapalné palivo, v ktorých sa ako palivo využíva ľahký či ťažký vykurovací olej, alebo kotlami na tuhé palivo. Okrem klasického tuhého paliva, napr. čierneho a hnedého uhlia, môžu byť v určitých typoch kotlov spaľované aj drevo, drevný odpad a iné biopalivá. Náš výber paliva by mali ovplyvniť predovšetkým jeho ceny a dostupnosť. Napr. Môžeme sa rozhodnúť pre úsporný plynový kotol, ale ak nemáme plynovú prípojku, musíme počítať s ďalšími nákladmi.

 

Tak teda aký kotol?

 

Podľa konštrukcie a spôsobu umiestnenia sa kotly delia na stacionárne a nástenné - závesné. Stacionárne kotly dnes už nie sú veľmi vyhľadávané, pretože sú vhodné viac menej už len do starších typov vykurovacích systémov, ktoré vyžadovali veľkým objemom vody. Obyčajne majú vyšší výkon, pretože zásobujú viaceré okruhy.

 

Oproti nim sú moderné nástenné kotly svojou konštrukciou prispôsobené na menšie objemy a preto majú menšie rozmery, sú praktickejšie a modernejšie. Umiestnené môžu byť aj mimo kotolne, tak v suteréne ako aj v podkroví, ale mimo obytných miestností.

horizontálny kotol Väčšinu roka pracuje kotol v bežnej rodine približne na 50 % svojho stanoveného výkonu. Jeho regulácia, ktorá by mala zabezpečovať teplotné a časové režimy, sa zabezpečuje prostredníctvom horáka. Horáky môžu byť jednostupňové alebo dvojstupňové. Jednostupňový horák môže byť len zapnutý alebo vypnutý. Dvojstupňové horáky pracujú na 50 % výkon a v prípade potreby sa intenzita horáku zvýši na 100 % alebo sa, v opačnom prípade vypne. Najhospodárnejší je však tzv. modulačný horák, ktorý dokáže zabezpečiť veľmi plynulú regulácie a to už aj od výkonu 20 %.

 

O potrebnom výkone kotla by mali rozhodnúť parametre vykurovaného priestoru, v ktorom musíme rátať aj so stratami, zapríčinenými napr. zlým zateplením alebo nekvalitnými oknami. V prípade, že chceme kotol využívať nielen na vykurovanie ale i na prípravu teplej vody, je potrebné si vybrať kotol kombinovaný, samozrejme, s vyšším výkonom. Najlepšie urobíme, ak zájdeme za projektantom, ktorý nám výkon určí odborne na základe našich požiadaviek a dispozícií objektu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Čo by ste mali vedieť o bojleri

 

Komfort a pohodlie elektrického kúrenia

 

Ďalšie články na tému Kúrenie a ohrev vody

 

 © WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.archiexpo.de, www.alibaba.com