REZANIE DLAŽBYPri ukladaní dlažby sa často stane, že niektoré tvárnice budete musieť tvarovo alebo rozmerovo upraviť - narezať.

 

Najvhodnejšími pomocníkmi pri rezaní dlažby sú profesionálne rezačky alebo štiepačky na dlažbu, ktoré dlažobné kocky lámu pomocou tlaku. Je to však drahšie stavebné náradie, ktoré využívajú viac menej profesionáli a zakúpiť si ho kvôli jednej pokládke, sa neoplatí. Ak však po ňom napriek tomu túžite, skúste si ho zapožičať.

 

Pri menšej stavbe však na úpravu dlažobných kociek môžete rovnako dobre využiť aj bežnú uhlovú brúsku, na ktorej však musia byť nasadené kvalitné rezacie kotúče na betón.

 

Dlažobnú kocku potom stačí iba zo všetkých strán na povrchu narezať a vymeraný diel potom cez pevnú hranu odlomiť úderom kladiva alebo sekáča. Pokiaľ potrebujete upraviť len zopár tvárnic a nepotrebujete byť veľmi presný, môžete tvárnice preseknúť aj kladivom a sekáčom.

 

V takom prípade položte tvárnice na miesto do piesku a opatrne z nej opakovane zosekávajte tak dlho, až sa vám z nej podarí vyseknúť potrebný kus. Ak budete postupovať trpezlivo, tvárnica sa vám nakoniec oddelí sama. Pokiaľ sa chystáte ukladať dlažbu, ktorú budete nútení tvarovo upravovať, myslite na to už rovno pri kúpe dlažby. Vzhľadom na to, že budete dlažobné kocky orezávať a môžete ich poškodiť, kúpte si približne o 10 % materiálu naviac.  

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Odvodnenie domov a pozemkov

 

Správny výber zámkovej dlažby

 

Ďalšie články, rady a tipy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk