Rekonštruujete alebo staviate dom? Pokiaľ stojíte pred rozhodnutím aké schody majú do vášho domu privádzať domácich a návštevy, nezabudnite, že dom i schody sú súčasťou jedného harmonického celku. Vzhľad schodov do domu musí korešpondovať s jeho architektúrou, podobne ako i s architektúrou záhrady. Ak sa vám nepodarí skĺbiť ich dizajn, budú schody do vášho domu pôsobiť, ľudovo povedané, ako päsť na oko.

 

Schody do domu

 

Estetická stránka vonkajšieho schodiska je jedna vec, praktická stránka druhá. Podstatné je aj určenie správneho miesta pre jeho stavbu, pretože ho môže ovplyvniť tak členitosť ako aj sklon terénu. Umiestnenie teda môže ovplyvniť výsledný tvar schodiska a tvar zasa ovplyvní výber vhodného materiálu.

 

Exteriérové schodisko, podobne ako to interiérové, by malo v prvom rade byť pohodlné a v ďalšom rade bezpečné. Príliš strmé schodisko s úzkymi nášľapnými plochami, by príchod do vášho domu znepríjemnilo ešte pred samotným vstupom a v prichádzajúcich by to nezanechalo práve najpozitívnejší dojem. Vonkajšie schodisko teda musí byť dostatočne dlhé a tým pádom aj dostatočne pevné. O to sa postarajú betónové základy.

 

Schody do domu musia spĺňať prísnejšie kritériá ako interiérové schodiská. Môžu byť zhotovené z viacerých materiálov, ktoré sa však musia vyznačovať pevnosťou a vysokou odolnosťou proti zmenám poveternostných podmienok. Z tejto požiadavky vyplývajú i ďalšie požiadavky a to mrazuvzdornosť a protišmykovosť.

 

Schody do domu

 

Medzi vhodné materiály teda patria betón, oceľ, kameň (granit, žula), drevo a tiež tehla. Betón je pre vonkajšie schody takmer ideálnym materiálom. Vďaka jeho váhe je však nevhodný na výrobu vysokých schodísk. Často krát sa preto oplatí siahnuť aj po rôznych kombináciách týchto materiálov, čím sa okrem funkčnosti, vytvorí aj zaujímavejší vzhľad vonkajšieho schodiska.

 

Schody do domu môžu mať rôzne tvary, môžu byť priame – teda rovné, zakrivené, kruhové, oblúkové alebo terasové. Na nášľapných plochách by sa nemala zdržiavať zrážková voda, preto je potrebné budovať ich s miernym spádom. Predné strany stupňov by mali byť rovné, inak by mohlo hroziť nebezpečenstvo zakopnutia a následného úrazu.

 

Schody do domu

 

Súčasťou dobrých exteriérových schodov je nielen pevné kvalitné zábradlie s kvalitným madlom, ale aj funkčné zastrešenie. Vonkajšie schody do domu by mali byť kryté tak, aby na ne nepršalo a nesnežilo. Strecha či prístrešok ich ochráni pred následnou tvorbou ľadu a pošmyknutím. V mnohých prípadoch však treba brať do úvahy aj bočné krytie, najmä pokiaľ ide o schody siahajúce do väčšej výšky.

 

Schody do domu

 

Trošku iné podmienky musia spĺňať schody vedúce k víkendovým domom, či štýlovým chalupám.

 

 

Mohlo by vás ešte zaujímať:

 

Vonkajšie betónové schody

 

Nástupnice, podstupnice & Co.

 

Ďalšie články na tému Schody a zábradlia

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www,iron-kovka.ru, www.samdizajner.ru, www.vizit31.ru, www.kiarts.com