Na trhu sú štyri základné typy systémov strešných okien a to kyvné, výklopné, kyvno - výkopné a posuvné. Najlacnejšou variantou sú strešné okná kyvné, pretože ich konštrukcia je nenáročná. Otáčajú sa okolo svojej osy, ktorá je daná stredným uchytením okna v závese zvislých rámov.
 
Typy okien - vyberte si ten správny pre vašu strechu
 
Hodia sa na miesta, kde je možné parapet umiestniť až vo výške 170 cm nad podlahou a priestory pod ním nie sú využívané. Nie je vhodné inštalovať na miesta, ktorými sa často prechádza, pretože môžu prekážať a ohrozovať úderom do hlavy.
 
Typ kyvno - výklopný je o niečo drahší, ale osvedčil sa ako najpoužívanejší a to najmä pri tých oknách, ktoré sa často otvárajú. Tým, že sa ich otvárací mechanizmus nachádza v hornom závese a vyklápajú sa zo strechy smerom do exteriéru, nenarúšajú priestor v interiéri.
 
Ak vám to dovolí váš finančný rozpočet, môžete sa rozhodnúť aj pre okná výsuvné - otvárané do strany. V praxi sa však často nevyužívajú, práve kvôli ich vysokej cene. Môžete ich ale potrebovať a to najmä v prípade, že nemáte v podkroví balkón a z času na čas potrebujete vyliezť na strechu, napr. kvôli jej kontrole.  
 
Mohlo by vás tiež zaujať:
 

Ďalšie zaujímavé články, rady a nápady na tému Okná

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.dachdecker-ewald.de